Мила Трајковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мила Трајковиќ
Мила Трајковиќ2.jpg
Лични податоци
Име и презиме Мила Трајковиќ
Роден(а) 2001
Куманово, Република Македонија
Националност Македонија Македонка
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина 1,64 см
Тежина 60 кг
Клупски податоци
Тековен клуб ЖРК Куманово
Број 8
Сениорски клубови
ЖРК Куманово
Репрезентација
  Младинска ракометна репрезентација на Македонија

Мила Трајковиќ (17 ноември 2000, Куманово) – македонска ракометарка.

Кариера[уреди | уреди извор]

Трајковиќ својата ракометна кариера ја започнува во ЖРК Куманово, каде најпрвин игра во младинскиот состав, а подоцна и во сениорскиот тим со кој во 2019 година го освојува Купот на Македонија.

Добива награда за најдобра ракометарка на Фајн фор турнирот од Купот на Македонија во 2019 година.

Од 2017 година е дел од младинската ракометна репрезентација на Македонија.