Јована Кипријановска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јована Кипријановска
Јована Кипријановска.jpg
Лични податоци
Роден(а) 30 декември 2001 (2001-12-30) (20 г.)
Куманово, Македонија
Националност Македонка
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина 1,84 м
Тежина 78 кг
Клупски податоци
Тековен клуб Куманово
Број 30
Сениорски клубови
Куманово
Репрезентација
  Македонија

Јована Кипријановска (30 декември 2001, Куманово) ― македонска ракометарка.

Кариера[уреди | уреди извор]

Кипријановска е ракометарка на Куманово, каде настапува во сениорскиот состав.

Во 2017 година настапувала за младинската ракометна репрезентација на Македонија.