Македонска ракометна супер лига (жени) 2018-2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонска ракометна супер лига (жени) 2018-2019 била 27-мата сезона на највисокото лигашко ракометно натпреварување за жени во Македонија.

Шампион во оваа сезона била екипата на Металург.[1][2]

Систем на натпреварување[уреди | уреди извор]

Во лигата учествувале 10 екипи кој играле меѓусебе двокружно. По одигрувањето на 18-те кола од регуларниот дел од сезоната, првите пет екипи на табелата играле во плејофот, а екипите од 6-то до 10-то место во плејаутот. Во плејофот и плејаутот се играло четирикружно така што секоја екипа против секој противник одиграла два натпревари на домашен и два на гостински терен што се вкупно 16 кола.

Екипи учеснички[уреди | уреди извор]

Клубови кој учествувале во сезоната 2018-2019:

Табела[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1. Металург 18 16 0 2 581 371 +210 48
2. Куманово 18 14 1 3 581 394 +187 43
3. Стружанка 18 12 1 5 457 416 +41 37
4. Пелистер 18 12 0 6 540 443 +97 36
5. Вардар 18 11 1 6 524 411 +113 34
6. Спартак 18 9 2 7 496 508 -12 29
7. Деспина 18 5 1 12 434 486 -52 16
8. Гевгелија 18 5 0 13 438 494 -56 15
9. Цемс 18 3 0 15 420 597 -177 9
10. Овче Поле 18 0 0 18 347 698 -351 0

Извор: Ракометна Федерација на Македонија

Пласман во Плеј-оф лига
Пласман во Плеј-аут лига

Плеј-аут[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1. Деспина 16 12 1 3 475 390 +85 37
2. Гевгелија 16 12 0 4 479 424 +55 36
3. Спартак 16 10 1 5 524 458 +66 31
4. Цемс 16 4 0 12 422 494 -72 12
5. Овче Поле 16 1 0 15 399 533 -134 3

Извор: Ракометна Федерација на Македонија

Плеј-оф[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1. Металург[3] 16 12 1 3 441 357 +84 37
2. Куманово[3] 16 11 1 4 437 386 +51 34
3. Вардар[3] 16 5 2 9 417 433 -16 17
4. Пелистер[3] 16 5 0 11 417 453 -36 15
5. Стружанка[3] 16 5 0 11 285 306 -83 15

Извор: Ракометна Федерација на Македонија


Пласман во Куп на ЕХФ
Пласман во Челенџ куп

Екипа победник[уреди | уреди извор]

600px Blu Bianco e Blu2.png Металург
Шампион на Македонија за сезоната 2018-2019
4. титула

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]