Прејди на содржината

Габриела Величковска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Габриела Величковска
Габриела Величковска во дресот на КК Куманово, сезона 2022-2023
Лични податоци
Име и презиме Сара Цветановска
Роден(а) 23 септември 1994(1994-09-23)(29 г.)
Штип, Македонија
Националност Македонка
Спорт Ракомет
Клупски податоци
Тековен клуб ЖРК Куманово
Сениорски клубови
ЖРК Куманово

Габриела Величковска (родена на 23 септември, 1994 година во Штип) ― македонска ракометарка и поранешна македонска репрезентативка во ракомет. Величковска игра на бековската позиција.

Кариерата ја започнува во ЖРК Металург и долги години играше за овој клуб, по што премина во Пелистер.

Во својата богата ракометна кариера Величковска настапуваше за екипите на Ла Пужен и Кот Баске во Франција.

Моментално настапува во македонската Суперлига во дресот на Женскиот рекометен клуб Куманово.[1]


  1. „ЖРК Куманово се засили со Габриела Величковска“. Кумановски Муабети. 04.07.2022. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)