РК Крим

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
РК Крим
RK Krim.png
Целосен називРакометен Клуб Крим
ПрекариТигрици
Основан1984
ИгралиштеАрена Стожице, Љубљана
Приемност12.480[1]
ПрестедателСловенија Горан Бојовиќ
Главен тренерСловенија Урош Брегар
ЛигаПрва лига на Словенија
Регионална лига
2017–20181ви
Бои
Клупски бои              
Дресови
Мреж. место
Матична страница

Ракометен Клуб Крим познат како РК Крим, Крим Љубљана, Крим Меркатор (поради спонзорски причини) или само Крим е женски ракометен клуб од Љубљана, Словенија.

Клубот е основан во 1984 година,[2] и претставува најуспешниот клуб во Словенија со 23 титули во словенечкото првенство во последните 27 години во периодот меѓу 1992 и 2018 година. Исто така клубот има освоено и 25 Купа на Словенија и 5 Суперкупа на Словенија. Крим исто така може да се пофали и со меѓународни успеси; тие се двократен шампион на ЕХФ Лигата на шампионите (2001 и 2003) и ЕХФ Чемпионс Трофи (2003 и 2004).[3]

Име на клубот[уреди | уреди извор]

 • 1984-1985 - 1991-1992: РК Крим Електа
 • 1992-1993 - 1998-1999: РК Крим Електа Неутро Робертс
 • 1999-2000: РК Крим Неутро Робертс
 • 2000-2001 - 2001-2002: РК Крим Ета Неутро Робертс
 • 2002-2003: РК Крим Ета Котекс
 • 2003-2004: РК Крим Ета Малиција
 • 2004-2005 - денес: РК Крим Меркатор

Титули[уреди | уреди извор]

Победник (23): 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2017, 2018
Победник (25): 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018
Победник (5): 2014, 2015, 2016, 2017, 2018
Победник (2): 2001, 2003
Вицешампион (3): 1999, 2004, 2006
Победник (2): 2003, 2004
Вицешампион (1): 2006

Навивачи[уреди | уреди извор]

Навивачите на РК Крим се познати под името Кримовци.[4]

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Состав за сезоната 2018–2019[5]

Голманки
Крила
Пивоти

Бекови

Тренери[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Technical Data“ (германски). SAP Arena official website. Посетено на 17 January 2012.
 2. „Zgodovina kluba“ [Club's history] (словенечки). RK Krim. Посетено на 2 April 2016.
 3. "RK Krim Mercator Ljubljana"2007/2008 EHF Women's Champions League (Посетено на 18 April 2008)
 4. „Navijaška skupina Krimovci“ [Krimovci fan group] (словенечки). RK Krim. Посетено на 23 February 2014.
 5. „RK Krim Squad“ (словенечки). RK Krim. Посетено на 28 May 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]