Оденсе Хандбал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оденсе Хандбал
Odense HC logo 2018.png
Целосен називОденсе Хандбал
Основан2009
ИгралиштеОденсе Спортс Парк, Оденсе
Приемност2.300
ПрестедателЛарс Петер Хермансен
Главен тренерДанска Јан Питлик
ЛигаХТХ Лигаен
2018–20193ти
Бои
Клупски бои              
Дресови
Kit left arm whiteborder.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Kit right arm whiteborder.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Домашен
Kit left arm whiteborder.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Kit right arm whiteborder.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Гостински
Мреж. место
Матична страница

Оденсе Хандбал е дански женски ракометен клуб од градот Оденсе. Моментално се натпреварува во ХТХ Лигаен, првата лига на Данска во женски ракомет.

Клубот е формиран во август 2009 и ја добил лиценцата за учество во лигата од ГОГ Свендборг ТГИ.

Својте домашни натпревари клубот ги игра во салата Оденсе Спортс Парк.

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Состав за сезоната 2019–2020

Голмани
Крила
Леви крила
Десни крила
Пивоти

Бекови
Леви бекови
Средни бекови
Десни бекови

Производител на дрес[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]