ЖРК Ѓер Ауди ЕТО

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ѓер Ауди ЕТО
Győri Audi ETO KC.png
Целосен називЖенски Ракометен Клуб Ѓер Ауди Еѓетертеш Торна Оштали
Основан1948
ИгралиштеАуди Арена Ѓер, Ѓер
Приемност5.500
Престедателдр. Барта Шаба
Главен тренерУнгарија Габор Данји
ЛигаНБ 1
2018–20191ви
Бои
Клупски бои         
Дресови
Kit left arm shoulder stripes white shirt alt.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Kit right arm shoulder stripes white shirt alt.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Домашен
Kit left arm shoulder stripes white shirt alt.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Kit right arm shoulder stripes white shirt alt.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Гостински
Мреж. место
Матична страница

ЖРК Ѓер Ауди ЕТО е унгарски женски ракометен клуб од градот Ѓер. Поради тоа што главен спонзор на клубот е Ауди, официјалното име на тимот е Ѓер Ауди ЕТО.

На домашно ниво Ѓер има освоено 14 титули во унгарското првенство, меѓу кои седум по ред во периодот помеѓу 2008 и 2014 година. Тие исто така се дванаесет кратен првак во Купот на Умгарија, победувајќи во сите свои финалиња од 2005 до 2016 година.

Исто така во последниве години Ѓер е една од најуспешните екипи и на европската меѓународната сцена, освојувајќи ја титулата во најсилното натпреварување Лигата на шампионите во 2013, 2014, 2017 и во 2018, а исто така стигнале до финалето и во 2009, 2012 и во 2016.[1][2] Покрај тоа, Ѓeр стигнал до финалето и на Купот на победници на куповите во 2006 година.

Арена[уреди | уреди извор]

Титули[уреди | уреди извор]

Домашни натпреварувања[уреди | уреди извор]

Екипата на Ѓер по освојувањето на Европскиот Суперкуп 2011

Унгарско првенство

  • Gold medal with cup.svg Шампион (15): 1957, 1959, 2004–2005, 2005–2006, 2007–2008, 2008–2009, 2009–2010, 2010–2011, 2011–2012, 2012–2013, 2013–2014, 2015–2016, 2016–2017, 2017-2018, 2018-2019
  • Silver medal with cup.svg Вицешампион (6): 1960, 1997–98, 1999–2000, 2003–2004, 2006–2007, 2014–2015
  • Bronze medal with cup.svg Трето место (4): 1998–1999, 2000–2001, 2001–2002, 2002–2003

Куп на Унгарија

  • Gold medal with cup.svg Победник (14): 2004–2005, 2005–2006, 2006–2007, 2007–2008, 2008–2009, 2009–2010, 2010–2011, 2011–2012, 2012–2013, 2013–2014, 2014–2015, 2015–2016, 2017-2018, 2018-2019
  • Silver medal with cup.svg Финалист (4): 1999–2000, 2001–2002, 2003–2004, 2016–2017

Суперкуп на Унгарија

  • Gold medal with cup.svg Победник (2): 2014, 2015

Европски натпреварувања[уреди | уреди извор]

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Состав за сезона 2019-20[3]

Голман
Леви крила
Десни крила
Пивоти

Леви бекови
Средни бекови
Десни бекови

Познати играчи[уреди | уреди извор]

Производител на дресови и спонзори[уреди | уреди извор]

Период Производител на дрес Спонзор на дрес
Адидас
2004–2006 graboplast / e·on
2006–2010 Ауди / e·on
2010 Ерима Ауди
2011 Ауди / Digi
2011–2012 Адидас
2012–2013 Ауди
2013–2015 Ауди / MVM
2015 Ауди / Ѓер
2016– Ауди / Ѓер / Szerencsejáték Zrt.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Györi AUDI ETO KC“. European Handball Federation. конс. 2009-01-06. 
  2. „Buducnost win EHF Women's Champions League 2011/12“. European Handball Federation. 13 May 2012. конс. 14 May 2012. 
  3. „Players list“. Gyõri ETO KC Official Website. конс. 29 November 2017. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]