Лига на шампиони во ракомет за жени 2016-2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ЕХФ Лига на шампиони за жени
2016-2017
Податоци за купот
Датуми10 септември 2016
7 мај 2017
Екипи16 (групна фаза)
Финале
ШампиониУнгарија Ѓер
Вице-шампионМакедонија Вардар
Статистики за купот
Одиграни натпревари96
Постигнати голови5110 (53.23 по натпревар)
Посетеност295.818 (3.081 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Хрватска Андреа Пенезиќ
(98 голови)

Лигата на шампионите во ракомет за жени за сезоната 2016-2017 е 24-тото издание на ракометната лига на шампиони во женска конкуренција, најсилното натпреварување на женските ракометни клубови во Европа, организирано и спроведено од страна на Европската ракометна федерација.[1]

Екипата на ЧСМ Букурешт влегла како бранител на титулата. Во финалето на 7 мај 2017, екипата на Ѓер ја освоила својата трета титула, со победата од 31-30 над Вардар по продолженија

Распределба на екипите[уреди | уреди извор]

13 екипи директоно се квалификувале за групната фаза.[2]

Групна фаза
Данска Тим Есбјерг (1st) Данска Мидтјиланд (2nd) Франција Мец (1st) Германија Туринген (1st)
Унгарија Ференцварош (2nd) Унгарија Ѓер Ауди ЕТО (1st) Македонија Вардар (1st) Црна Гора Будуќност (1st)
Норвешка Ларвик (1st) Романија ЧСМ БукурештБТ (1st) Русија Астраханочка (1st) Русија Ростов-Дон (2nd)
Шведска Савехоф (1st)
Квалификациски турнири
Норвешка Гласверкет (2nd) Словенија Крим Љубљана (1st) Полска Селгрос Лублин (1st) Белорусија Гомељ (1st)
Германија Лајпциг (2nd) Хрватска Подравка Копривница (1st) Турција Јенимахале (1st) Италија Индеко Коверсано (1st)
Австрија Хипо (1st) Шпанија Бера Бера (1st) Холандија СЕРКОДАК Далфсен (1st) Словачка ИУВЕНТА Михаловце (1st)
 • БТ = Бранител на титулата

Фаза и датуми на извлекување[уреди | уреди извор]

Ждрепката за квалификациите и групната фаза била извлечена во Глоструп, Данска.

Фаза Дата на извлекување
Квалификациски турнири 29 јуни 2016
Групна фаза 1 јули 2016
Нокаут фаза
Фајнал фор

Квалификации[уреди | уреди извор]

Прв квалификациски турнир[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
10 септември 2016
 Норвешка Гласверкет 34  
 Турција Јенимахале 23  
 
11 септември 2016
     Норвешка Гласверкет 28
   Хрватска Подравка 19
Трето место
10 септември 2016 11 септември 2016
 Хрватска Подравка 30  Турција Јенимахале  31
 Холандија СЕРКОДАК 17    Холандија СЕРКОДАК  22

Втор квалификациски турнир[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
9 септември 2016
 Германија Лајпциг 29  
 Белорусија Гомељ 18  
 
10 септември 2016
     Германија Лајпциг 32
   Австрија Хипо 30
Трето место
9 септември 2016 10 септември 2016
 Австрија Хипо 25  Белорусија Гомељ  20
 Шпанија Бера Бера 21    Шпанија Бера Бера  28

Трет квалификациски турнир[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
10 септември 2016
 Словенија Крим 28  
 Словачка ИУВЕНТА Мих. 22  
 
11 септември 2016
     Словенија Крим 37
   Италија И. Конверсано 16
Трето место
10 септември 2016 11 септември 2016
 Полска Селгрос Лублин 27  Словачка ИУВЕНТА Мих.  21
 Италија И. Конверсано 28    Полска Селгрос Лублин  33

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Ждрепката за групната фаза се одржала на 1 јули 2016 година во 13:00 часот.[3]

Во секоја група, екипите играат едни против други во двоен раунд-робин формат, со домашни натпревари и гостувања.

Група А[уреди | уреди извор]

Поз Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод Квалификација
1. Црна Гора Будуќност 6 5 0 1 158 136 +22 10 Главна фаза
2. Франција Мец 6 4 0 2 146 133 +13 8 Главна фаза
3. Германија Туринген 6 3 0 3 148 153 -5 6 Главна фаза
4. Норвешка Гласверкет 6 0 0 6 128 158 -30 0
БУД МЕЦ ТУР ГЛА
Будуќност 28–19 21–19 22–21
Мец 28–25 25–18 25–19
Туринген 26–32 28–25 24–16
Гласверкет 23–30 22–24 27–33

Група Б[уреди | уреди извор]

Поз Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод Квалификација
1. Македонија Вардар 6 5 1 0 220 148 +72 11 Главна фаза
2. Унгарија Ференцверош 6 4 1 1 172 154 +18 9 Главна фаза
3. Русија Астраханочка 6 1 0 5 156 189 -33 2 Главна фаза
4. Германија Лајпциг 6 1 0 5 139 196 -57 2
ВАР ФЕР АСТ ЛАЈ
Вардар 27–27 39–25 41–24
Ференцварош 28–25 32–23 26–22
Астраханочка 26–31 28–33 27–24
Лајпциг 22–45 22–24 30–27
 • Вардар, Ференцварош и Астраханочка се квалификувале за втората фаза.
 • Head to Head: Астраханочка - Лајпциг 54-54 (вкупен резултат). Астраханочка поминала понатаму поради поголем број на дадени голови во гости.

Група Ц[уреди | уреди извор]

Поз Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод Квалификација
1. Унгарија Ѓер Ауди ЕТО 6 5 0 1 174 147 +27 10 Главна фаза
2. Романија ЧСМ Букурешт 6 3 0 3 142 145 -3 6 Главна фаза
3. Данска Мидтјиланд 6 3 0 3 135 150 -15 6 Главна фаза
4. Русија Ростов-Дон 6 1 0 5 142 151 -9 2
ЃЕР ЧСМ МИД РОС
Ѓер Ауди ЕТО 33–25 31–19 32–25
КСМ Букурешт 24-27 26–20 24–21
Мидтјиланд 27–23 24–21 25–23
Ростов-Дон 27–28 20–22 26–20

Група Д[уреди | уреди извор]

Поз Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод Квалификација
1. Словенија Крим 6 4 0 2 168 165 +3 8 Главна фаза
2. Норвешка Ларвик 6 3 0 3 174 170 +4 6 Главна фаза
3. Данска Тим Есбјерг 6 3 0 3 164 151 +13 6 Главна фаза
4. Шведска Савехоф 6 1 0 5 142 151 -9 2
КРИ ЛАР ЕСБ САВ
Крим 24–22 27–22 32–29
Ларвик 31-36 30–29 22–25
Есбјерг 35–35 24–31 29–18
Савехоф 26–24 32–38 20–25
 • Крим, Ларвик и Есбјерг се квалификувале за втората фаза.
 • Head to Head: Ларвик - Есбјерг 61-53 (вкупен резултат).

Главна фаза[уреди | уреди извор]

Бодовите освоени во првата фаза против квалификувани екипи се пренесуваат.

Група 1[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Квалификации Македонија VAR Унгарија FER Црна Гора BUD Франција MET Германија THC Русија AST
1 Македонија Вардар 10 7 1 2 311 279 +32 15 Четвртфинале 27–27 28–31 23–21 36–26| 39–25
2 Унгарија Ференцварош 10 6 2 2 290 265 +25 14[б 1] 24–37 23–24 29–23 32–24 32–23
3 Црна Гора Будуќност 10 7 0 3 286 248 +38 14[lower-alpha 1] 28–31 25–33 21–19 28–19 38–20
4 Франција Мец 10 5 0 5 273 238 +35 10 42–28 25–28 28–25 25–18 37–18
5 Германија Туринген 10 2 1 7 257 286 −29 5 29–31 29–29 26–32 28–25 34–22
6 Русија Астраханочка 10 1 0 9 229 330 −101 2 26–31 28–33 21–34 20–28 26–24
Извор: EHF
Правила за класификација: See Tiebreakers
Notes:
 1. Ференцварош 56–49 Будуќност

Група 2[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Квалификации Унгарија GYO Норвешка LAR Романија BUC Данска MID Словенија KRI Данска ESB
1 Унгарија Ѓер Ауди ЕТО 10 8 1 1 305 234 +71 17 Четвртфинале 27–27 33–25 31–19 39–22 33–22
2 Норвешка Ларвик 10 5 2 3 279 271 +8 12 25–26 35–33 24–22 31–36 30–29
3 Романија ЧСМ Букурешт 10 5 1 4 265 257 +8 11 24–27 26–26 26–20 28–26 33–25
4 Данска Мидтјиланд 10 5 0 5 250 241 +9 10 27–23 24–28 24–21 28–19 38–26
5 Словенија Крим 10 3 0 7 238 290 −52 6 17–34 24–22 21–24 21–27 27–22
6 Данска Тим Есбјерг 10 2 0 8 251 295 −44 4 26–32 24–31 20–25 22–21 35–25
Извор: EHF
Правила за класификација: See Tiebreakers

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

Првите четири екипи од секоја група во главната фаза се квалификуваат за нокеут фазата.

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Мидтјиланд Данска 50-54 Македонија Вардар 26-28 24-26
Мец Франција 54-59 Унгарија Ѓер Ауди ЕТО 32-31 22-28
ЧСМ Букурешт Романија 57-51 Унгарија Ференцварош 30-25 27-26
Будуќност Црна Гора 66-47 Норвешка Ларвик 31-17 35-30

Фајнл Фор[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
13 мај
 Црна Гора Будуќност 20  
 Унгарија Ѓер Ауди ЕТО 26  
 
14 мај
     Унгарија Ѓер Ауди ЕТО 31
   Македонија Вардар 30
Трето место
13 мај 14 мај
 Романија ЧСМ Букурешт 33  Црна Гора Будуќност  20
 Македонија Вардар 38    Романија ЧСМ Букурешт  26

Финале[уреди | уреди извор]

7 мај 2016
17:45
Ѓер Ауди ЕТО Унгарија 31–30
по продолженија
Македонија Вардар Спортска арена Лашло Пап, Будимпешта
Гледачи: 12,000
Судии: Кристијансен, Хансен (Данска) (ДАН)
Гербиц 7
Грот 6
Морк 6
(15–12) Алтхаус 6
Лакрабер 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Екипа победник[уреди | уреди извор]

Победник на Лигата на шампионите во ракомет за жени 2016-2017

Ѓер Ауди ЕТО
Ѓер Ауди ЕТО
3. титула

Награди и статистика[уреди | уреди извор]

Ол-Стар Тим[уреди | уреди извор]

Ол-стар тимот и наградите биле објавени на 5 мај 2017.[4]

Позиција Име Тим
Голман: Норвешка Кари Олвик Гримсбо Ѓер Ѓер Ауди ЕТО
Десно крило: Шпанија Кармен Мартин ЧСМ Букурешт ЧСМ Букурешт
Десен бек: Норвешка Нора Морк Ѓер Ѓер Ауди ЕТО
Среден бек: Холандија Корнелија Грот Ѓер Ѓер Ауди ЕТО
Лев бек: Романија Кристина Неагу ЖРК Будуќност Подгорица Будуќност
Лево крило: Норвешка Камила Херем ЖРК Вардар Вардар
Пивот: Норвешка Марит Малм Фрафјорд Ларвик Ларвик

Други награди[уреди | уреди извор]

Награда Име Тим
МВП: Холандија Корнелија Грот Ѓер Ѓер Ауди ЕТО
Најдобар тренер: Шпанија Амброс Мартин Ѓер Ѓер Ауди ЕТО
Најдобар млад играч: Унгарија Бланка Биро Ференцварош ФТЦ-Раил Карго
Најдобар дефанзивец: Бразил Едуарда Аморим Ѓер Ѓер Ауди ЕТО

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

Место Име Тим Голови[5]
1 Хрватска Андреа Пенезиќ ЖРК Вардар Вардар 98
2 Шведска Изабел Гулден ЧСМ Букурешт ЧСМ Букурешт 92
3 Романија Кристина Неагу ЖРК Будуќност Подгорица Будуќност 90
Црна Гора Катерина Булатовиќ ЖРК Будуќност Подгорица Будуќност 90
5 Норвешка Нора Морк Ѓер Ѓер Ауди ЕТО 85

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „EHF receives 25 registrations for the Women's EHF Champions League 2016/17“. ehfcl.com. 8 June 2016.
 2. „Top flight participants for 2016/17 announced“. ehfcl.com. Посетено на 24 June 2016.
 3. „Difficult group for defending champions“. ehfcl.com. Посетено на 1 July 2016.
 4. „Fans, media and coaches had their say: These are the Women's EHF Champions League All-stars“. ehfcl.com. 5 May 2017.
 5. Top goalscorers
 1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име table_hth_FER0.45160685128142.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]