Ане Мете Хансен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ане Мете Хансен
Anne Mete Hansen 20150319.jpg
Лични податоци
Роден(а) 25 август 1994 (1994-08-25) (26 г.)
Глоструп, Данска
Националност Данска Данска
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина &100000000000001840000001,84 м
Позиција лев бек
Клупски податоци
Тековен клуб Ѓер Ѓер Ауди ЕТО
Број 8
Сениорски клубови
2012-2014
2014-2017
2017-
Ајакс Копенхаген Ајакс Копенхаген
Копенхаген Копенхаген
Ѓер Ѓер Ауди ЕТО
Репрезентација
2013– Норвешка Норвешка 156 (374)

Ане Мете Хансен (родена на 25 август 1994) е данска ракометарка која игра на позицијата лев бек за Ѓер и за данската репрезентација.

Кариера[уреди | уреди извор]

Својата сениорска кариера Хансен ја започнала во 2010 година во тимот на Ајакс Копенхаген во нејзината родна Данска. Во 2014 година, таа била член на тимот, кој се квалификувал за влез во Првата лига на Данска, но во следната сезона таа му се приклучила на новоформираниот клуб Копенхаген Хандбал. Во 2017 година потпишала за унгарскиот Ѓер.

Титули[уреди | уреди извор]

Унгарија Ѓер[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]