Ева Киш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ева Киш
Лични податоци
Роден(а) 10 јули 1987(1987-07-10)(36 г.)
Надудвар, Унгарија
Националност Унгарка
Спорт Ракомет
Висина 1.89 m
Позиција голман
Клупски податоци
Тековен клуб Ѓер Ѓер Ауди ЕТО
Број 73
1 Податоците за репрезентативни настапи и постигнати голови важат
за 13 декември 2018

Ева Киш (10 јули 1987) е унгарски ракометен голман за Ѓер Ауди ЕТО и унгарската репрезентација.[1]

Таа го направила своето меѓународно деби на 22 септември 2009 година против Германија .

Достигнувања[уреди | уреди извор]

 • Прва унгарска лига :
  • Победник : 2016, 2017, 2018
  • Сребрен медал : 2010, 2011
  • Бронзен медал : 2009
 • Унгарски Куп :
  • Победник : 2016, 2018
  • Сребрен медал : 2009, 2011
 • ЕХФ Лигата на шампионите :
  • Победник : 2017, 2018
  • Сребрена медал : 2016
 • Куп на ЕХФ :
  • Полуфиналист : 2006 година
 • Европско првенство :
  • Бронзен медалист : 2012

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Éva Kiss Profile“. European Handball Federation. Архивирано од изворникот на 2014-12-17. Посетено на 4 April 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]