Лига на шампиони во ракомет за жени 2018-2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
ЕХФ Лига на шампиони за жени
2018-2019
Спорт Ракомет
Податоци за купот
Датуми7 септември 2018
12 мај 2019
Екипи16 (групна фаза)
Финале
ШампиониУнгарија Ѓер Ѓер Ауди ЕТО
Вице-шампионРусија Ростов-Дон Ростов-Дон
Статистики за купот
Одиграни натпревари96
Постигнати голови5229 (54.47 по натпревар)
Посетеност289.808 (3.019 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Норвешка Лин Јорум Суланд
(89 голови)
Вебсајтehfcl.com

Лигата на шампионите во ракомет за жени за сезоната 2018-2019 е 26-тото издание на ракометната лига на шампиони во женска конкуренција, најсилното натпреварување на женските ракометни клубови во Европа, организирано и спроведено од страна на Европската ракометна федерација.[1]

Екипата на Ѓер влегла како бранител на титулата од претходната сезона. На 12 мај тие ја одбраниле титулата станувајќи по петти пат во својата историја европски шампиони, откако во финалето го победиле Ростов-Дон со 25-24.

Распределба на екипите[уреди | уреди извор]

14 екипи директно се кавлификувале за групната фаза,[2] додека останатите две места ги пополниле победниците од квалификациските турнири.

Групна фаза
Данска Копенхаген Копенхаген Данска Оденсе Оденсе Франција Брест Брест Франција Мец Мец
Германија Турингер Турингер Унгарија Ференцварош ФТЦ-Раил Карго Унгарија Ѓер Ѓер Ауди ЕТО Црна Гора ЖРК Будуќност Подгорица Будуќност
Норвешка Ларвик Ларвик Норвешка Вајперс Кристиансанд Вајперс Кристиансанд Романија ЧСМ Букурешт ЧСМ Букурешт Русија Ростов-Дон Ростов-Дон
Словенија Крим Крим Шведска ИК Савехоф ИК Савехоф Германија Битигхајм Битигхајм Хрватска Подравка Копривница Подравка Копривница
Квалификациски турнири
Хрватска Подравка Копривница Подравка Копривница Германија Битигхајм Битигхајм Италија Јоми Салерно Јоми Салерно Полска МКС Лублин МКС Лублин
Романија СЧМ Крајова СЧМ Крајова Србија Јагодина Јагодина Шпанија Бера Бера Бера Бера Турција Муратпаша Муратпаша

Фази и датуми за ждрепка[уреди | уреди извор]

Фаза Ждрепка
Квалификациски турнири 27 јуни 2018
Групна фаза 29 јуни 2018
Нокаут фаза
Фајнал фор
(Будимпешта)
16 април 2019

Квалификации[уреди | уреди извор]

Ждрепката се одржала на 27 јуни 2018 година. Двата победника на квалификациските турнири се пласирале во групната фаза. Второпласираната и третопласираната екипа се пласирале за третото коло од Купот на ЕХФ; четвртопласираните влегле во второто коло.[3]

Прв квалификациски турнир[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
7 септември 2018, од 16:00
 Германија Битигхајм Битигхајм 33  
 Шпанија Бера Бера Бера Бера 27  
 
9 септември 2018, од 19:00
     Германија Битигхајм Битигхајм 34
   Полска МКС Лублин МКС Лублин 19
За трето место
7 септември 2018, од 19:00 9 септември 2018, од 16:00
 Полска МКС Лублин МКС Лублин 28  Шпанија Бера Бера Бера Бера  40
 Италија Јоми Салерно Јоми Салерно 17    Италија Јоми Салерно Јоми Салерно  20

Втор квалификациски турнир[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
7 септември 2018, од 16:30
 Романија СЧМ Крајова СЧМ Крајова 31  
 Србија Јагодина Јагодина 18  
 
9 септември 2018, од 18:00
     Романија СЧМ Крајова СЧМ Крајова 21
   Хрватска Подравка Копривница Подравка 22
Натпревар за трето место
7 септември 2018, од 19:30 9 септември 2018, од 15:00
 Хрватска Подравка Копривница Подравка 35  Србија Јагодина Јагодина  26
 Турција Муратпаша Муратпаша 22    Турција Муратпаша Муратпаша  24

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Поз Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод Квалификација
1. Франција Мец Мец 6 4 1 1 166 133 +33 9 Главна фаза
2. Црна Гора ЖРК Будуќност Подгорица Будуќност 6 4 0 2 152 142 +10 8 Главна фаза
3. Данска Оденсе Оденсе 6 2 1 3 155 165 -10 5 Главна фаза
4. Норвешка Ларвик Ларвик 6 1 0 5 137 170 -33 2 Елиминиран
Будуќност
БУД
Мец
МЕЦ
Оденсе
ОДЕ
Ларвик
ЛАР
ЖРК Будуќност Подгорица Будуќност 23-19 31-28 26-25
Мец Мец 25-24 41-26 31-20
Оденсе Оденсе 22-16 19-19 27-23
Ларвик Ларвик 23-22 21-31 25-33

Група Б[уреди | уреди извор]

Поз Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод Квалификација
1. Русија Ростов-Дон Ростов-Дон 6 5 1 0 178 146 +32 5 Главна фаза
2. Данска Копенхаген Копенхаген 6 3 1 2 175 157 +18 7 Главна фаза
3. Франција Брест Брест 6 2 2 2 182 172 +10 6 Главна фаза
4. Шведска ИК Савехоф ИК Савехоф 6 0 0 6 144 204 -60 0 Елиминиран
Ростов-Дон
РОС
Копенхаген
КОП
ИК Савехоф
САВ
Брест Бретања Хандбал
БРЕ
Ростов-Дон Ростов-Дон 30-25 30-21 30-24
Копенхаген Копенхаген 21-27 33-22 32-28
ИК Савехоф ИК Савехоф 26-32 22-36 27-39
Брест Брест 29-29 28-28 34-26

Група Ц[уреди | уреди извор]

Поз Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод Квалификација
1. Унгарија Ѓер Ѓер Ауди ЕТО 6 6 0 0 210 140 +70 12 Главна фаза
2. Словенија Крим Крим 6 2 2 2 153 164 -11 6 Главна фаза
3. Германија Турингер Турингер 6 1 1 4 153 173 -20 3 Главна фаза
4. Хрватска Подравка Копривница Подравка Копривница 6 1 1 4 142 181 -39 3 Елиминиран
Ѓер
ЃЕР
Турингер
ТУР
Крим
КРИ
Подравка Копривница
ПОД
Ѓер Ѓер Ауди ЕТО 31-28 39-23 37-17
Турингер Турингер 22-38 26-26 26-28
Крим Крим 23-32 27-20 27-20
Подравка Копривница Подравка К. 27-33 23-31 27-27

Група Д[уреди | уреди извор]

Поз Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод Квалификација
1. Романија ЧСМ Букурешт ЧСМ Букурешт 6 4 0 2 185 171 +14 8 Главна фаза
2. Норвешка Вајперс Кристиансанд Вајперс Кристиансанд 6 3 1 2 180 162 +18 7 Главна фаза
3. Унгарија Ференцварош ФТЦ-Раил Карго 6 3 0 3 174 186 -12 6 Главна фаза
4. Германија Битигхајм Битигхајм 6 1 1 4 114 181 -39 3 Елиминиран
ЧСМ Букурешт
ЧСМ
Виперс Кристиансанд
ВАЈ
ФТЦ-Раил Карго
ФТЦ
Битигхајм
БИТ
ЧСМ Букурешт ЧСМ Букурешт 26-31 36-31 32-24
Виперс Кристиансанд Вајперс Кри. 27-29 35-27 27-27
Ференцварош ФТЦ-Раил Карго 28-34 27-26 33-30
Битигхајм Битигхајм 30-28 26-34 25-28

Главна рунда[уреди | уреди извор]

Група 1[уреди | уреди извор]

Поз Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод Квалификација
1. Франција Мец Мец 10 7 1 2 299 242 +57 15 Четвртфинале
2. Русија Ростов-Дон Ростов-Дон 10 7 1 2 261 241 +20 15 Четвртфинале
3. Црна Гора ЖРК Будуќност Подгорица Будуќност 10 5 1 4 245 248 -3 11 Четвртфинале
4. Данска Оденсе Оденсе 10 3 2 5 246 267 -21 8 Четвртфинале
5. Данска Копенхаген Копенхаген 10 3 2 5 271 280 -9 8 Елиминиран
6. Франција Брест Брест 10 0 3 7 253 297 -44 3 Елиминиран
Мец
МЕЦ
Ростов-Дон
РОС
Будуќност
БУД
Оденсе
ОДЕ
Копенхаген
КОП
Брест Бретања Хандбал
БРЕ
Мец Мец 29-25 25-24 41-26 36-24 39-26
Ростов-Дон Ростов-Дон 18-26 24-22 25-19 30-25 30-24
ЖРК Будуќност Подгорица Будуќност 23-19 20-23 31-28 29-27 28-27
Оденсе Оденсе 19-19 26-30 22-26 25-23 28-24
Копенхаген Копенхаген 36-33 21-27 31-20 24-24 - 32-28
Брест Брест 21-32 29-29 22-22 24-29 28-28

Група 2[уреди | уреди извор]

Поз Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод Квалификација
1. Унгарија Ѓер Ѓер Ауди ЕТО 10 8 2 0 333 267 +66 18 Четвртфинале
2. Норвешка Вајперс Кристиансанд Вајперс Кристиансанд 10 6 0 4 288 265 +23 12 Четвртфинале
3. Унгарија Ференцварош ФТЦ-Раил Карго 10 5 2 3 298 306 -8 12 Четвртфинале
4. Романија ЧСМ Букурешт ЧСМ Букурешт 10 5 1 4 292 282 +10 11 Четвртфинале
5. Словенија Крим Крим 10 2 1 7 243 281 -38 5 Елиминиран
6. Германија Турингер Турингер 10 0 2 8 255 308 -53 2 Елиминиран
Ѓер
ЃЕР
Виперс Кристиансанд
ВАЈ
ФТЦ-Раил Карго
ФТЦ
ЧСМ Букурешт
ЧСМ
Крим
КРИ
Турингер
ТУР
Ѓер Ѓер Ауди ЕТО 33-29 32-32 36-27 39-23 31-28
Вајперс Кристиансанд Вајперс Кристиансанд 26-33 35-27 27-29 29-21 31-24
Ференцварош ФТЦ-Раил Карго 32-32 27-26 28-34 31-27 30-29
ЧСМ Букурешт ЧСМ Букурешт 25-27 26-31 36-31 32-26 23-23
Крим Крим 23-32 24-25 23-25 23-22 - 27-20
Турингер Турингер 22-38 21-29 32-35 30-38 26-26

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

Првите четири екипи од секоја група во главната фаза се квалификуваат за нокеут фазата.

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
ЧСМ Букурешт ЧСМ Букурешт Романија 48–54 Франција Мец Мец 26–31 22–23
Оденсе Оденсе Данска 49–62 Унгарија Ѓер Ѓер Ауди ЕТО 28–29 21–33
ФТЦ-Раил Карго Ференцварош Унгарија 48–62 Русија Ростов-Дон Ростов-Дон 26–29 22–33
Будуќност ЖРК Будуќност Подгорица Црна Гора 37–49 Норвешка Вајперс Кристиансанд Вајперс Кристиансанд 19–24 18–25

Фајнл Фор[уреди | уреди извор]

 
ПолуфиналеФинале
 
      
 
11 мај
 
 
Вајперс Кристиансанд Вајперс Кристиансанд22
 
12 мај
 
Ѓер Ѓер Ауди ЕТО31
 
Ѓер Ѓер Ауди ЕТО25
 
11 мај
 
Ростов-Дон Ростов-Дон24
 
Мец Мец25
 
 
Ростов-Дон Ростов-Дон27
 
Трето место
 
 
12 мај
 
 
Вајперс Кристиансанд Вајперс Крист.31
 
 
Мец Мец30

Полуфинале[уреди | уреди извор]

11 мај 2019
15:15
Вајперс Кристиансанд Вајперс Кристиансанд 22–31 Ѓер Ѓер Ауди ЕТО Спортска арена Лашло Пап, Будимпешта
Гледачи: 12,000
Судии: Алпаидзе, Березкина (RUS)
Арнцен 5 (8–18) 8 Братсет
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

11 мај 2019
18:00
Мец Мец 25–27 Ростов-Дон Ростов-Дон Спортска арена Лашло Пап, Будимпешта
Гледачи: 12,000
Судии: Ердоан, Ездениз (TUR)
Зади 9 (8–15) 7 Вјахирева
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card

Натпревар за 3. место[уреди | уреди извор]

12 мај 2019
15:15
Мец Мец 30–31 Вајперс Кристиансанд Вајперс Кристиансанд Спортска арена Лашло Пап, Будимпешта
Гледачи: 12,000
Судии: Мерц, Шилха (GER)
Зади 6 (16–15) 10 Суланд
 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Финале[уреди | уреди извор]

12 мај 2019
18:00
Ростов-Дон Ростов-Дон 24–25 Ѓер Ѓер Ауди ЕТО Спортска арена Лашло Пап, Будимпешта
Гледачи: 12,000
Судии: Бремер, Сковронек (POL)
Абинг 7
Макеева 5
Манагарова 5
Вјахирева 3
Кузнецова 2
Сен 1
Бобровникова 1
(11–15) 7 Аморим
6 Гербиц
3 Офтедал
3 Боди
3 Братсет
1 Кристијансен
1 Грот
1 Хансен
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 2×Red card

Екипа победник[уреди | уреди извор]

Победник на Лигата на шампионите во ракомет за жени 2018-2019

Ѓер Ауди ЕТО
Ѓер Ауди ЕТО
5. титула

Награди и статистика[уреди | уреди извор]

Ол-Стар Тим[уреди | уреди извор]

Ол-стар тимот и наградите биле објавени на 10 мај 2019.[4]

Други награди[уреди | уреди извор]

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

Место Име Клуб Голови[5]
1 Норвешка Лин Јорум Суланд Норвешка Вајперс Кристиансанд Вајперс Кристиансанд 89
2 Унгарија Ноеми Хафра Унгарија Ференцварош ФТЦ-Раил Карго 80
Црна Гора Јованка Радичевиќ Романија ЧСМ Букурешт ЧСМ Букурешт
4 Словенија Ана Грос Франција Брест Брест 76
5 Србија Андреа Лекиќ Романија ЧСМ Букурешт ЧСМ Букурешт 73
Холандија Корнелија Грот Унгарија Ѓер Ѓер Ауди ЕТО

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „EHF receives 26 registrations for the 26th season of Women's EHF Champions League“. ehfcl.com. 7 June 2018.
  2. „EXEC confirms participants for the 2018/19 season“. ehfcl.com. Посетено на 19 June 2018.
  3. „Draw opens road to group matches“. ehfcl.com. 27 June 2018.
  4. „All-Star team gets fresh look in 2019“. eurohandball.com. 10 May 2019.
  5. „Goalscorers“. Архивирано од изворникот на 2020-02-06. Посетено на 2019-10-21.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]