Лига на шампиони во ракомет за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Моментална сезона или издание:
Лига на шампиони во ракомет за жени 2018-2019
Спорт Ракомет
Основана1961
Број на екипи16 (групна фаза)
22 (вкупно)
ДржавиЧленките на ЕХФ
КонтинентЕвропска Унија Европа
Тековен првакУнгарија Ѓер (5)
Најмногу титулиСССР Спартак Киев (13)
Поврзани натпреварувањаКуп на ЕХФ
ЕХФ КПК
Порталwww.ehfcl.com/women

Лигата на шампиони во ракомет за жени (Англиски: Women's EHF Champions League) е официјално натпреварување за женски ракометни клубови од Европа, раководено од страна на Европската ракометна федерација (ЕХФ). Од своето основање во 1960 па сè до 1992 натпреварувањето се нарекувало Куп на европските шампиони, но во 1993 натпреварувањето го сменило името во Лига на шампиони.

Турнир[уреди | уреди извор]

Фази[уреди | уреди извор]

Лигата на шампионите во ракомет за жени е поделена во пет фази. Во зависност од ранкингот на националните федерации, клубовите можат да влезат во натпреварувањето од квалификациите или директно во групната фаза. Бранителот на титулата заедно со шампионите од најдобро рангираните држави го почнуваат натпреварувањето во групната фаза, додека пак послабо рангираните држави ќе мора да поминат низ квалификациите.

Квалификациски турнир[уреди | уреди извор]

Се формираат две групи од по четири екипи. Екипите во групите играат меѓусебно полуфинале и финале, на едно место за време на викенд. Победниците на групите обезбедуваат пласман во групната фаза од лигата на шампионите.

Групна Фаза[уреди | уреди извор]

Клубовите квалификувани од квалификациските групи се придружуваат на бранителот на титулата, како и на шампионите од најдобро рангираните држави. Се формираат 4 групи со по 4 екипи. Екипите играат со секоја екипа двапати меѓусебно, на домашен и на гостински терен. Најдобрите 3 екипи од секоја група напредуваат во наредната фаза. Останатите клубови продолжуваат во Купот на победниците на куповите.

Главна групна фаза[уреди | уреди извор]

Се формираат 2 групи од 6 екипи. Екипите играат меѓусебно по двапати, на домашен и на гостински терен. Најдобрите 4 екипи од двете групи се пласираат во четвртиналето.

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Впарувањето во оваа фаза се прави во однос на пласманот на екипите во главната фаза. Па така, првопласираните екипи од групите играат против четвртопласираните екипи, и второпласираните екипи играат против третопласираните екипи од групите. Четирите победници обезбедуваат пласман во фајлн фор турнирот.

Фајнл фор[уреди | уреди извор]

Фајнл фор турнирот се одржува за викенд во еден град домаќин, претходно одреден од страна на Европската ракометна федерација. Со помош на извлекување се одредуваат паровите во фајнл фор турнирот. Победниците во полуфиналните натпревари играат во големото финале, додека пак поразените екипи се борат за трето место.

Резиме[уреди | уреди извор]

Куп на Европските Шампиони[уреди | уреди извор]

Година Финале Губитници во полуфиналето
Шампион резултат финалист
сезона
1960/61
Романија
Штинца Букурешт
13-5
(8-1 / 5-4)
Чехословачка
Динамо Прага
СССР
Жалгирис Каунас
Германија
Мулхејм
сезона
1961/62
Чехословачка
Спартак Прага
11-7
(2-3 / 9-4)
Југославија
ОРК Белград
Германија
Мулхејм
Романија
Букурешт
сезона
1962/63
СССР
Труд Москва
11-8
-
Данска
Фредериксберг ИФ
Источна Германија
Вајзенфелсер
Романија
Рапид Букурешт
сезона
1963/64
Романија
Рапид Букурешт
14-13
-
Данска
Хелсингер ИФ
Унгарија
Спартакус Будимпешта
Германија
Ајмсбатлер ТВ
сезона
1964/65
Данска
Копенхаген
21-17
(14-7 / 7-10)
Унгарија
Спартакус Будимпешта
Холандија
Свифт Рурмонд
Социјалистичка Федеративна Република Југославија
Локомотива Загреб
сезона
1965/66
Источна Германија
Лајпциг
17-11
(10-5 / 7-6)
Данска
Копенхаген
Унгарија
Спартакус Будимпешта
Чехословачка
Спарта Прага
сезона
1966/67
СССР
Жалгирис Каунас
8-7
-
Источна Германија
Лајпциг
Романија
Универзитатеа Темишвар
Чехословачка
Бохемијанс Прага
сезона
1967/68
СССР
Жалгирис Каунас
13-11
-
Источна Германија
Емпор Росток
Полска
Краковија
Романија
Рапид Букурешт
сезона
1969/70
СССР
Спартак Киев
9-7
-
Источна Германија
Лајпциг
СССР
Жалгирис Каунас
Данска
Копенхаген
сезона
1970/71
СССР
Спартак Киев
11-8
-
Унгарија
Ференцварош Будимпешта
Германија
Нирнберг
Данска
Копенхаген
сезона
1971/72
СССР
Спартак Киев
12-8
-
Источна Германија
Лајпциг
Унгарија
Весзперм
Романија
Универзитатеа Букурешт
сезона
1972/73
СССР
Спартак Киев
17-8
-
Романија
Универзитатеа Темишвар
Холандија
НИЛОК Амстердам
Источна Германија
Лајпциг
сезона
1973/74
Источна Германија
Лајпциг
12-10
-
СССР
Спартак Киев
Германија
Ајнтрахт Мајнден
Социјалистичка Федеративна Република Југославија
Раднички Белград
сезона
1974/75
СССР
Спартак Киев
14-10
-
Југославија
Локомотива Загреб
Романија
Букурешт
Унгарија
Вашаш Будимпешта
сезона
1975/76
Југославија
Раднички Белград
22-12
-
Холандија
Свифт Рурмонд
Австрија
Адмира Виена
Шведска
Стокхолмсполисенс ИФ
сезона
1976/77
СССР
Спартак Киев
15-7
-
Источна Германија
Лајпциг
Социјалистичка Федеративна Република Југославија
Раднички Белград
Норвешка
Вестар
сезона
1977/78
Источна Германија
Берлин ТСЦ
19-14
-
Унгарија
Вашаш Будимпешта
Норвешка
Вестар
Полска
Руч Хожув
сезона
1978/79
СССР
Спартак Киев
31-22
(14-9 / 17-13)
Унгарија
Вашаш Будимпешта
Германија
Ајнтрахт Мајнден
Источна Германија
Лајпциг
сезона
1979/80
Југославија
Раднички Белград
45-29
(22-19 / 23-10 )
Чехословачка
Интер Братислава
Шведска
Стокхолмсполисенс ИФ
Бугарија
ЖРК Г. Димитров
сезона
1980/81
СССР
Спартак Киев
39-26
(17-13 / 22-13)
Југославија
Раднички Белград
Бугарија
ЖРК Г. Димитров
Југославија
Осиек
сезона
1981/82
Унгарија
Вашаш Будимпешта
50-43
(29-19 / 21-24)
Југославија
Раднички Белград
СССР
Спартак Киев
Романија
Рулментул Брашов
сезона
1982/83
СССР
Спартак Киев
23-19
-
Југославија
Раднички Белград
Германија
Баер Леверкузен
Унгарија
Вашаш Будимпешта
сезона
1983/84
Југославија
Раднички Белград
42-35
(22-16 / 20-19)
Германија
Баер Леверкузен
Германија
Хипо
Унгарија
Вашаш Будимпешта
сезона
1984/85
СССР
Спартак Киев
41-31
(23-16 / 18-15)
Југославија
Раднички Белград
Источна Германија
Лајпциг
Австрија
Хипо
сезона
1985/86
СССР
Спартак Киев
52-45
(29-23 / 23-22)
Романија
Штинца Бакау
Унгарија
Вашаш Будимпешта
Југославија
Будуќност Титоград
сезона
1986/87
СССР
Спартак Киев
50-37
(25-17 / 25-20)
Австрија
Хипо
Романија
Штинца Бакау
Чехословачка
Прешов
сезона
1987/88
СССР
Спартак Киев
33-31
(16-14 / 17-17)
Австрија
Хипо
сезона
1988/89
Австрија
Хипо
12-8
(16-14 / 21-19)
СССР
Спартак Киев
Унгарија
Дебрецин
Романија
Мурешул
сезона
1989/90
Австрија
Хипо
59-50
(29-24 / 30-26)
СССР
Кубањ Краснодар
Романија
Олтчим Валча
Швајцарија
Брул
сезона
1990/91
Германија
ТВ Гисен-Лицелинден
43-40
(21-15 / 22-25)
Австрија
Хипо
СССР
Ростемалш
Унгарија
Епиток
сезона
1991/92
Австрија
Хипо
34-32
(15-14 / 19-18)
Германија
ТВ Гисен-Лицелинден
Романија
Олтчим Валча
Германија
Вале Бремен
сезона
1992/93
Австрија
Хипо
45-25
(17-14 / 23-11)
Унгарија
Вашаш Будимпешта
Шпанија
Мар Валенсија
Германија
Вале Бремен

Лига на Шампиони[уреди | уреди извор]

Година Финале Губитници во полуфиналето
Шампион Резултат Финалист
сезона
1993-1994
Австрија
Хипо
45-39
(18-20 / 25-21)
Унгарија
Вашаш Будимпешта
Шпанија
Мар Валенсија
Германија
ТВ Гисен-Лицелинден
сезона
1994-1995
Австрија
Хипо
40-36
(17-14 / 26-19)
Хрватска
Подравка Копривница
Шпанија
Мар Валенсија
Германија
Вале Бремен
сезона
1995-1996
Хрватска
Подравка Копривница
38-37
(17-13 / 25-20)
Австрија
Хипо
Шпанија
Мар Валенсија
Унгарија
Ференцварош Будимпешта
сезона
1996-1997
Шпанија
Мар Валенсија
58-50
(35-26 / 24-23)
Данска
Виборг
Австрија
Хипо
Унгарија
Ференцварош Будимпешта
сезона
1997-1998
Австрија
Хипо
56-47
(28-21 / 26-28)
Шпанија
Мар Валенсија
Хрватска
Подравка Копривница
Сојузна Република Југославија
Будуќност Подгорица
сезона
1998-1999
Унгарија
Дунафер
51-49
(25-23 / 26-26)
Словенија
Крим Љубљана
Австрија
Хипо
Сојузна Република Југославија
Будуќност Подгорица
сезона
1999-2000
Австрија
Хипо
52-45
(32-23 / 22-20)
Македонија
Кометал Ѓорче Петров
Сојузна Република Југославија
Будуќност Подгорица
Русија
Волгоград Аква
сезона
2000-2001
Словенија
Крим Љубљана
47-41
(22-22 / 25-19)
Данска
Виборг
Сојузна Република Југославија
Будуќност Подгорица
Унгарија
Ференцварош Будимпешта
сезона
2001-2002
Македонија
Кометал Ѓорче Петров
51-49
(27-25 / 26-22)
Унгарија
Ференцварош Будимпешта
Норвешка
Ларвик
Сојузна Република Југославија
Будуќност Подгорица
сезона
2002-2003
Словенија
Крим Љубљана
63-58
(30-27 / 36-28)
Шпанија
Мар Валенсија
Данска
Икаст
Данска
Виборг
сезона
2003-2004
Данска
Шлагелсе
61-56
(25-24 / 32-36)
Словенија
Крим Љубљана
Унгарија
Дунафер
Норвешка
Ларвик
сезона
2004-2005
Данска
Шлагелсе
54-43
(27-23 / 20-27)
Македонија
Кометал Ѓорче Петров
Унгарија
Дунафер
Австрија
Хипо
сезона
2005-2006
Данска
Виборг
44-43
(22-24 / 20-21)
Словенија
Крим Љубљана
Шпанија
Сагунто
Данска
Алборг
сезона
2006-2007
Данска
Шлагелсе
61-53
(29-29 / 32-24)
Русија
Лада Тољјати
Унгарија
Ѓер ЕТО
Австрија
Хипо
сезона
2007-2008
Русија
Звезда Звенигород
56-53
(25-24 / 29-31)
Австрија
Хипо
Унгарија
Ѓер ЕТО
Русија
Лада Тољјати
сезона
2008-2009
Данска
Виборг
50-49
(24-26 / 23-26)
Унгарија
Ѓер ЕТО
Романија
Олтчим Валча
Австрија
Хипо
сезона
2009-2010
Данска
Виборг
60-52
(28-21 / 32-31)
Романија
Олтчим Валча
Унгарија
Ѓер ЕТО
Норвешка
Ларвик
сезона
2010-2011
Норвешка
Ларвик
47-46
(23-21 / 25-24)
Шпанија
Итчако
Црна Гора
Будуќност Подгорица
Унгарија
Ѓер ЕТО
сезона
2011-2012
Црна Гора
Будуќност Подгорица
54–54
(29–27 / 27–25)
Унгарија
Ѓер Ауди ЕТО
Романија
Олтчим Валча
Норвешка
Ларвик
сезона
2012-2013
Унгарија
Ѓер Ауди ЕТО
47–43
(21–24 / 23–22)
Норвешка
Ларвик
Романија
Олтчим Валча
Словенија
Крим Љубљана
сезона
2013-2014
Унгарија
Ѓер Ауди ЕТО
27–21 Црна Гора
Будуќност Подгорица
Македонија
Вардар СЦБТ
Данска
Митланд

сезона
2014-2015
Црна Гора
Будуќност Подгорица
26–22 Норвешка
Ларвик
Македонија
Вардар
Русија
Динамо Волгоград

сезона
2015-2016
Романија
ЧСМ Букурешт
29–26 Унгарија
Ѓер Ауди ЕТО
Македонија
Вардар
Црна Гора
Будуќност Подгорица

сезона
2016-2017
Унгарија
Ѓер Ауди ЕТО
29–26 Македонија
Вардар
Романија
ЧСМ Букурешт
Црна Гора
Будуќност Подгорица

сезона
2017-2018
Унгарија
Ѓер Ауди ЕТО
27–26
(прод.)
Македонија
Вардар
Романија
ЧСМ Букурешт
Русија
Ростов-Дон

сезона
2018-2019
Унгарија
Ѓер Ауди ЕТО
25-24 Русија
Ростов-Дон
Норвешка
Вајперс Кристиансанд
Франција
Мец

сезона
2019-2020

Статистика[уреди | уреди извор]

По клуб[уреди | уреди извор]

Клуб Шампион Финалист година шампион година финалист
СССР Спартак Киев 13 2 1970, 1971, 1972, 1973, 1975, 1977, 1979, 1981, 1983, 1985, 1986, 1987, 1988 1974, 1989
Австрија Хипо 8 5 1989, 1990, 1992, 1993, 1994, 1995, 1998, 2000 1987, 1988, 1991, 1996, 2008
Унгарија Ѓер ЕТО 5 3 2013, 2014, 2017, 2018, 2019 2009, 2012, 2016,
Социјалистичка Федеративна Република Југославија Раднички Белград 3 4 1976, 1980, 1984 1981, 1982, 1983, 1985
Данска Виборг 3 2 2006, 2009, 2010 1997, 2001
Данска Шлагелсе 3 0 2004, 2005, 2007
Германија Лајпциг 2 4 1966, 1974 1967, 1970, 1972, 1977
Словенија Крим Љубљана 2 3 2001, 2003 1999, 2004, 2006
Црна Гора Будуќност Подгорица 2 1 2012, 2015 2014
СССР Жалгирис Каунас 2 0 1967, 1968
Унгарија Вашаш Будимпешта 1 4 1982 1978, 1979, 1993, 1994
Шпанија Сагунто 1 2 1997 1998, 2003
Македонија Кометал Ѓорче Петров 1 2 2002 2000, 2005
Норвешка Ларвик 1 2 2011 2013, 2015
Данска Копенхаген 1 1 1965 1966
Германија ТВ Гисен-Лицелинден 1 1 1991 1992
Хрватска Подравка Копривница 1 1 1996 1995
Романија Штинца Букурешт 1 0 1961
Чехословачка Спарта Прага 1 0 1962
СССР Труд Москва 1 0 1963
Романија Рапид Букурешт 1 0 1964
Германија Берлин 1 0 1978
Унгарија Дунафер 1 0 1999
Русија Звезда Звенигород 1 0 2008
Романија ЧСМ Букурешт 1 0 2016
Унгарија Ференцварош 0 2 1971, 2002
Македонија Вардар 0 2 2017, 2018
Чехословачка Динамо Прага 0 1 1961
Србија Омладински Белград 0 1 1962
Данска Фредериксберг ИФ 0 1 1963
Данска Хелсингер ИФ 0 1 1964
Унгарија Спартакус Будимпешта 0 1 1965
Германија Емпор Росток 0 1 1968
Романија Универзитатеа Темишвар 0 1 1973
Хрватска Локомотива Загреб 0 1 1975
Холандија Свифт Рурмонд 0 1 1976
Чехословачка Интер Братислава 0 1 1980
Германија Баер Леверкузен 0 1 1984
Романија Штинца Бакау 0 1 1986
Русија Кубањ Краснодар 0 1 1990
Русија Лада Тољјати 0 1 2007
Романија Олтчим Валча 0 1 2010
Шпанија Итчако 0 1 2011

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

Најдобри стрелци во историјата на натпреварувањето[уреди | уреди извор]

Место Ракометарка Голови Од сез
1 Унгарија Анита Гербиц 848 14
2 Црна Гора Бојана Поповиќ 733 14
3 Црна Гора Катарина Булатовиќ 725 13
4 Норвешка Лин-Кристин Ригелут 683 14
5 Хрватска Андреа Пенезиќ 628 10
6 Србија Андреа Лекиќ 625 10
7 Црна Гора Јованка Радичевиќ 561 13
8 Бразил Александра до Насименто 560 13
9 Норвешка Хајди Локе 545 10
10 Бразил Едуарда Аморим 513 12
11 Норвешка Нора Морк 480 10
12 Романија Кристина Њагу 472 8
13 Германија Грит Јурак 439 12
14 Русија Људмила Постнова 401 10
15 Шпанија Александрина Кабрал 398 13

Најдобри стрелци по сезони[уреди | уреди извор]

За да ја видите листата кој се ракометарки биле најдобри стрелци во Лигата на шампионите во ракомет за жени по сезони кликнете тука.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Champions League Regulation Women“ (PDF). Европска ракометна федерација. Посетено на 5 January 2009.
  • „Women's Champions League Official site“. Европска ракометна федерација. Посетено на 5 January 2009.