Теа Морк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Теа Морк
Thea Mørk 20141115.jpg
Лични податоци
Роден(а) 5 април 1991 (1991-04-05) (28 г.)
Осло, Норвешка
Националност Норвешка Норвешка
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина &100000000000001680000001,68 м
Позиција лево крило
Клупски податоци
Тековен клуб Копенхаген Копенхаген
Број 4
Младински клубови
Бекелагет Бекелагет
Сениорски клубови
2007
2007
2008
2008–2009
2010–2018
2018-
Бекелагет Бекелагет
Олборг Олборг
Бекелагет Бекелагет
Flag of None.svg Њард
Ларвик Ларвик
Копенхаген Копенхаген
Репрезентација
2016– Норвешка Норвешка 2 (2)

Теа Морк (родена на 5 април 1991 г., во Осло) е норвешка ракометарка која игра на позицијата лево крило за Копенхаген и за норвешката репрезентација.

Кариерата ја започнала во екипата на Бекелагет, а потоа играла и за Олборг и Њард пред да потпише за најславниот норвешки клуб Ларвик во 2009 година.

Биографија[уреди | уреди извор]

Теа Морк е сестра близначка на Нора Морк, која исто така е ракометарка и во моментов настапува за унгарскиот Ѓер.[1]

Морк израснала во близина на областа Бекелагшален во Осло. Додека била дете нејзината мајка работела во одборот на ракометниот клуб Бекелагет, па било природно и Теа и нејзината сестра Нора на шестгодишна возраст да започнат да играат ракомет во клубот, како и двајцата нивни родители претходно активни ракометари.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Jacobsen, Arild (2008-05-29). „Tvillingene Nora Mørk og Thea Mørk til Njård“. Nordstrands Blad. конс. 25. december 2010.