ИХФ Играч на годината

Од Википедија — слободната енциклопедија
ИХФ Играч на годината
Спорт Ракомет
НатпреварувањеМеѓународен ракомет
Се доделува заНајдобар настап во меѓународните ракометни натпреварувања
Историја
Прва награда1988
Најмногу победиРоманија Кристина Њагу
(4 награди)
ПоследенМажи:
Данска Николас Ландин Јакобсен (2. награда)
Жени:
Данска Сандра Тофт (1. награда)

ИХФ Играч на годината е ракометна награда која се доделува годишно на играчот за кој се смета дека одиграл најдобро во претходната сезона на клупските и на репрезентативните натпреварувања. Победникот се одредува врз основа на гласови од експерти, медиуми и навивачи.

Историја[уреди | уреди извор]

Првата награда, меѓународната ракометна федерација (ИХФ) ја доделилa во 1988 година и во машка и во женска категорија поединечно.

Оттогаш наваму наградата не била доделена само во годините 1991, 1992, 1993, 2017 и 2020 година.[1][2]

Мажи[уреди | уреди извор]

Добитници[уреди | уреди извор]

Веселин Вујовиќ, бил првиот добитник на наградата во машка конкуренција во 1988 година.
Никола Карабатиќ, со три награди е рекордер во машка конкуренција заедно со Микел Хансен.
Микел Хансен, добитник на наградата во 2011, 2015 и 2018 година.
Николас Ландин Јакобсен, добитник на наградата во 2019 и 2021 година
Година Победник Држава Позиција Нав.
1988 Веселин Вујовиќ  Југославија Лев бек
1989 Канг Жае-Вон  Јужна Кореја Десен бек
1990 Магнус Висландер  Шведска Среден бек
1991 Немало гласање
1992
1993
1994 Талант Дујшебаев  Русија Среден бек
1995 Џексон Ричардсон  Франција Среден бек
1996 Талант Дујшебаев (2)  Шпанија Среден бек
1997 Стефан Стоклен  Франција Десен бек
1998 Даниел Стефан  Германија Лев бек
1999 Рафаел Гуихоса  Шпанија Лео крило
2000 Драган Шкрбиќ  Југославија Пивот
2001 Јун Кјунг-Шин  Јужна Кореја Десен бек
2002 Бертран Жил  Франција Пивот
2003 Ивано Балиќ  Хрватска Среден бек
2004 Хенинг Фриц  Германија Голман
2005 Арпад Штербик  Србија и Црна Гора Голман
2006 Ивано Балиќ (2)  Хрватска Среден бек
2007 Никола Карабатиќ  Франција Среден бек
2008 Тјери Омејер  Франција Голман [3]
2009 Славомир Шмал  Полска Голман [4]
2010 Филип Јиха  Чешка Лев бек [5]
2011 Микел Хансен  Данска Лев бек [6]
2012 Даниел Нарсис  Франција Среден бек [7]
2013 Домагој Дувњак  Хрватска Среден бек
2014 Никола Карабатиќ (2)  Франција Среден бек
2015 Микел Хансен (2)  Данска Лев бек
2016 Никола Карабатиќ (3)  Франција Среден бек
2017 Не била доделена
2018 Микел Хансен (3)  Данска Лев бек [8]
2019 Николас Ландин Јакобсен  Данска Голман [9]
2020 Не била доделена
2021 Николас Ландин Јакобсен (2)  Данска Голман

По ракометари[уреди | уреди извор]

Ракометарка Награди Години
Франција Никола Карабатиќ
3
2007, 2014, 2016
Данска Микел Хансен 2011, 2015, 2018
РусијаШпанија Талант Дујшебаев
2
1994, 1996
Хрватска Ивано Балиќ 2003, 2006
Данска Николас Ландин Јакобсен 2019, 2021
Сите останати
1

По држави[уреди | уреди извор]

Држава Награди Години
Франција Франција
8
1995, 1997, 2002, 2007, 2008, 2012, 2014, 2016
Данска Данска
5
2011, 2015, 2018, 2019, 2021
Хрватска Хрватска
3
2003, 2006, 2013
Шпанија Шпанија
2
1996, 1999
Јужна Кореја Јужна Кореја 1989, 2001
Германија Германија 1998, 2004
Југославија Југослвија
1
1988
Шведска Шведска 1990
Русија Русија 1994
СР Југославија СР Југославија 2000
Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора 2006
Полска Полска 2009
Чешка Чешка 2010

Жени[уреди | уреди извор]

Добитници[уреди | уреди извор]

Алисон Пино, единствената французинка која ја добила наградата во женска конкуренција во 2009 година.
Хајди Локе, една од шесте (најмногу) норвежанки кои ја имаат добиено наградата.
Кристина Њагу, рекордер во женска конкуренција со четири добиени награди.
Година Победник Држава Позиција Нав.
1988 Светлана Китиќ  Југославија Среден бек
1989 Ким Хјун-Ме  Јужна Кореја
1990 Јасон Колар-Мердан  Австрија Лев бек
1991 Немало гласање
1992
1993
1994 Миа Хермансон  Шведска Среден бел
1995 Ержебет Кочиш  Унгарија Пивот
1996 Лим О-Кјонг  Јужна Кореја Среден бек
1997 Ања Андерсен  Данска Лев бек
1998 Трине Халтвик  Норвешка Среден бек
1999 Аусра Фридрикас  Австрија Лев бек
2000 Бојана Радуловиќ  Унгарија Десен бек
2001 Сесилија Легангер  Норвешка Голман
2002 Жаи Чао Народна Република Кина НР Кина Среден бек
2003 Бојана Радуловиќ (2)  Унгарија Десен бек
2004 Анита Кулчар  Унгарија Пивот
2005 Анита Гербиц  Унгарија Среден бек
2006 Надин Краузе  Германија Лев бек
2007 Гро Хамерсенг  Норвешка Среден бек
2008 Лин-Кристин Ригелут  Норвешка Десно крило [10]
2009 Алисон Пино  Франција Среден бек [11]
2010 Кристина Њагу  Романија Лев бек [5]
2011 Хајди Локе  Норвешка Пивот [6]
2012 Александра до Насименто  Бразил Десен бек [7]
2013 Андреа Лекиќ  Србија Среден бек
2014 Едуарда Аморим  Бразил Лев бек
2015 Кристина Њагу (2)  Романија Лев бек
2016 Кристина Њагу (3)  Романија Лев бек
2017 Не била доделена
2018 Кристина Њагу (4)  Романија Лев бек [8]
2019 Стине Бредал Офтедал[9]  Норвешка Среден бек
2020 Не била доделена
2021 Сандра Тофт  Данска Голман

По ракометарки[уреди | уреди извор]

Ракометарка Награди Години
Романија Кристина Њагу
4
2010, 2015, 2016, 2018
Унгарија Бојана Радуловиќ
2
2000, 2003
Сите останати
1

По држави[уреди | уреди извор]

Држава Награди Години
Норвешка Норвешка
6
1998, 2001, 2007, 2008, 2011, 2019
Унгарија Унгарија
5
1995, 2000, 2003, 2004, 2005
Романија Романија
4
2010, 2015, 2016, 2018
Австрија Австрија
2
1990, 1999
Бразил Бразил 2012, 2014
Јужна Кореја Јужна Кореја 1989, 1996
Данска Данска 1997, 2021
Југославија Југославија
1
1988
Шведска Шведска 1994
Кина Кина 2002
Германија Германија 2006
Франција Франција 2009
Србија Србија 2013

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Bad luck for Andy Schmid: the election of the world handball player fails“. NewsBeezer. 17 June 2018. Посетено на 11 December 2018.
 2. „Overview: previous world handball player of the year – both male and female“. handball-world. 4 July 2018. Посетено на 11 December 2018.
 3. „Player of the Year – Men 2008“. IHF. Архивирано од изворникот на 2010-08-25. Посетено на 7 December 2010.
 4. „Player of the Year – Men 2009“. IHF. Архивирано од изворникот на 2010-08-25. Посетено на 7 December 2010.
 5. 5,0 5,1 „Neagu and Jicha World Handball Players of the Year 2010“. IHF. Архивирано од изворникот на 2011-01-16. Посетено на 13 January 2011.
 6. 6,0 6,1 „Heidi Løke and Mikkel Hansen World Handball Players of the Year 2011“. International Handball Federation. 1 March 2012. Посетено на 1 March 2012.
 7. 7,0 7,1 „Alexandra do Nascimento and Daniel Narcisse are GRUNDFOS World Handball Players of the Year 2012“. International Handball Federation. 8 January 2013. Посетено на 8 January 2013.
 8. 8,0 8,1 „Neagu and Hansen named 2018 World Players of the Year“. International Handball Federation. 18 March 2019. Посетено на 18 March 2019.
 9. 9,0 9,1 „Oftedal and Landin named 2019 IHF World Players of the Year“. IHF. 18 July 2020.
 10. „Player of the Year – Women 2008“. IHF. Архивирано од изворникот на 2010-08-25. Посетено на 7 December 2010.
 11. „Player of the Year – Women 2009“. IHF. Архивирано од изворникот на 2010-08-25. Посетено на 7 December 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]