Николас Ландин Јакобсен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ландин

Николас Ландин Јакобсен (роден на 19 декември 1988) е дански ракометар за Т.В. Кил и данската репрезентација.

Тој претходно играл за Рајн-Некар Ловен. Тој е европски шампион со данската репрезентација, откако победи на првенството во 2012 година во Србија, победувајќи го домаќинот во финалето, 21-19. Никлас Ландин е капитен на данската репрезентација. Во 2011 и 2013 година, тој освои сребрен медал на Светското првенство во ракомет за мажи. Во 2016 година, тој беше дел од данскиот тим кој освои олимписко злато. Тој е постар брат на KIF Колдинг Копенхаген и неговиот колега од Данска, Магнус Лендин Јакобсен.

Во 2006 година Николас Ландин потпиша со ГОГ Свендборг ТГИ. Тој остана во клубот до почетокот на 2010 година, каде што клубот се соочи со финансиски проблеми и играчите им беше дозволено да преговараат со други клубови.

Лендин потпиша договор со Бјерингриб-Силкеборг, почнувајќи од сезоната 2010, но поради финансиската неволја на ГОГ Свендборг, Ландин се приклучи на БСВ на почетокот на 2010 година. Тој брзо стана прв избор и остана со клубот до 2012 година.

Николас Ландин се приклучи на клубот на тригодишен договор, почнувајќи од сезоната 2012/13. Тој беше дел од тимот кој го освои ЕХФ Купот 2012-13.

На 7 август 2014 година, Т.В. Кил објави дека Никлас Ландин ќе се приклучи на клубот, со тригодишен договор, почнувајќи од сезоната 2015. Тој го освои Супер купот во 2015 со Т.В. Кил во тесен натпревар против Ф. Г. Фленсбург-Хендејт.