Брест (Белорусија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
За други значења на зборот„Брест“ видете ја страницата за појаснување.
Брест
Брэст
Брест
Поглед на Брест
Знаме на БрестГрб на Брест
Брест is located in Белорусија
Брест
Брест
Местоположба во Белорусија
Координати: 52°08′N 23°40′E / 52.133° СГШ; 23.667° ИГД / 52.133; 23.667Координати: 52°08′N 23°40′E / 52.133° СГШ; 23.667° ИГД / 52.133; 23.667
Држава Белорусија
ОбластБрестска
РеонБрестски
Основан1019
Управа
 • ГрадоначалникАлександар Палишенков
Површина
 • Вкупна145 км2 (56 ми2)
Надм. вис.&10000000000002804000000280,4 м
Население (2010)
 • Вкупно310,800
 • Густина2.143/км2 (5,550/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски код224000
Повик. бр.+375 (0)162
Регистарски таблички1
Мреж. местоwww.brest.gov.by

Брест (белоруски: Брэст или традиционално Берасце, Bierascie; руски: Брест) — град во Белорусија. Брест се наоѓа во близина на белоруско-полската граница и според податоците од 2010 година градот има население од 310.800 жители. Брест е главен град на истоимената област.

Брест бил главен советски граничен премин за време на Втората светска војна, најмногу поради тоа што низ градот поминува железничката линија Берлин-Москва и автопатот Е30. Посебно истакната е борбата во Брестската тврдина, која е прогласена за тврдина-херој на Советскиот Сојуз. Денес градот е важен граничен премин меѓу Европската Унија и Заедницата на независни држави.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Збратимени градови на Брест се:[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Побратимские связи г. Бреста“. city.brest.by (руски). Архивирано од изворникот на 2009-04-18. Посетено на 8 March 2010.
  2. „Офіційний сайт міста Івано-Франківська“. mvk.if.ua (украински). Посетено на 7 March 2010.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]