Богдан Радивоевиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Радивоевиќ во 2017 година

Богдан Радивоевиќ (2 март 1993) е српски ракометар на СЦ Пик Сегед и на српската репрезентација.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Радивоевиќ го направил своето деби за сениорскиот тим за Партизан во сезоната 2010-11, кога тимот ја освоил титулата во лигата. Подоцна се преселил во странство во Германија и потпишал со СГ Фленсбург-Хандевит,[1] помагајќи му на клубот да ја освои Лигата на шампионите на ЕХФ 2013-14.

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Репрезентативец на Србија од 2012 година,[2] Радивоевиќ учествувал на две Светски првенства (2013 и 2019 година) и на четири Европски првенства (2014, 2018, 2020 и 2022 година).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Bogdan Radivojevic: "I want to get on a higher level". handball-world.news. 2 August 2013. Посетено на 27 June 2020.
  2. „Vuković sa dva debitanta“ (Serbian). rts.rs. 25 December 2012. Посетено на 27 June 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)