ЕХФ Лига на шампиони 2013/14

Од Википедија — слободната енциклопедија
2013–14 ЕХФ Лига на шампиони
Податоци за купот
Датуми24 август 2013–1 јуни 2014
Екипи38 (квалификации)
24 (групна фаза)
16 (нокаут фаза)
Статистики за купот
Одиграни натпревари131
Постигнати голови7355 (56.15 по натпревар)
Посетеност489.559 (3.737 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Македонија Словенија Ренато Вугринец
(85 голови)
2012/13
2014/15

ЕХФ Лига на шампиони 2013/14 — 54-то издание на европското најсилно клупско ракометно натпреварување, а 21-то под името ЕХФ Лига на шампиони. Оваа сезона РК Хамбург бил бранител на титулата. Финалните четири екипи ќе ги одиграат натпреварите на 31 мај-1 јуни во арената Ланксес, Келн, Германија.[1]

Тимови[уреди | уреди извор]

Распределба на тимовите[уреди | уреди извор]

Кратенките го означуваат начинот на кој тимовите се квалификувале во почетната фаза:[2]

 • БТ: Бранител на титула
 • ПК: Победници во купови
 • ВК: Второпласирани во куповите
 • 2-ор, 3-ет, 4-рт, 5-ти, 6-ти, итн.: Позиција во лигата
Групна фаза
Германија РК Кил ([[Ракометна Бундеслига 2012/13|1-рв) Франција Пари Сен Жермен (1-рв) Словенија Горење (1-рв) Швајцарија Вакер Тун (1-рв)
Германија Фленсбург (2-ор) Франција Динкерк (2-ор) Словенија Цеље (2-ор) Хрватска Загреб (1-рв)
Германија Рејн-Некар Лавен (3-ет) Данска Алборг (1-рв) Русија Ст. Петербург (2-ор) Полска Виве Тарги Келце (1-рв)
Шпанија ФК Барселона Ракомет (-рв) Данска КИФ Колдинг (2-ор) Унгарија Веспрем (1-рв) Македонија Вардар (1-рв)
Шпанија Логорњо (3-ет)
Квалификации
Квалификациски турнир Вајлд кард турнир
Романија Констанца (1-рв) Норвешка Елверум (1-рв) Холандија КРАС/Волендам (1-рв) Германија Фишсе Берлин (4-ти)
Португалија Порто (1-рв) Белорусија Динамо Минск (1-рв) Луксембург Хендбол Еш (1-рв) Германија РК ХамбургTH ([5-ти)
Шведска РК Дрот (1-рв) Грција АЕК Атина (1-рв) Франција Монпелје (3-ет)
Србија Војводина (1-рв) Австрија РК Алпла Хард (1-рв) Унгарија Пик Шегед (2-ор)
Украина Мотор Запорожје (1-рв) Словачка Татран Прешов (1-рв) Полска Висла Плок (2-ор)
Босна и Херцеговина Борец Бања Лука (1-рв) Турција Бешикташ (1-рв) Македонија Металург (2-ор)
Notes

Квалификации[уреди | уреди извор]

Квалификациски турнири[уреди | уреди извор]

Четиринаесет екипи земале учество во квалификациските турнири. Дванаесет биле поделени во три групи од четири тимови, каде што одигрувале полуфинале, финале и натпревар за трето место, додека останатите две екипи одигрувале плеј-оф двомеч. Победниците од квалификациските турнири и од плеј-офот се квалификувале во групната фаза додека елиминираните екипи се натпреварувале во ЕХФ Купот. Ждрепката се одржала на 27 јуни 2013 година, во Виена, Австрија.[3][4] Matches were played on 31 август and 1 септември 2013.

Ждрепка[уреди | уреди извор]

Шешири[уреди | уреди извор]

1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4 Шешир
Белорусија Динамо Минск
Босна и Херцеговина Борец Бања Лука
Романија Констанца
Србија Војводина
Словачка Татран Прешов
Португалија Порто
Австрија РК Алпла Хард
Норвешка Елверум
Турција Бешикташ
Украина Мотор Запорожје
Грција АЕК Атина
Холандија КРАС/Волендам

Прв квалификациски турнир[уреди | уреди извор]

Овој квалификациски турнир се одржал во Прешов, Словачка, во салата на Татран Прешов.

  Полуфинале Финале
             
31 август 2013
 Белорусија Динамо Минск 25  
 Грција AEK Athens 21  
 
1 септември 2013
     Белорусија Динамо Минск 29
   Словачка Татран Прешов 27
Трето место
31 август 2013 1 септември 2013
 Словачка Татран Прешов 32  Грција AEK Athens  34
 Турција Бешикташ 30    Турција Бешикташ  30

Втор квалификациски турнир[уреди | уреди извор]

Овој квалификациски турнир се одржал во Нови Сад, Србија, во салата на РК Војводина.

  Полуфинале Финале
             
31 август 2013
 Босна и Херцеговина Борец Бања Лука 18  
 Украина Мотор Запорожје 40  
 
1 септември 2013
     Украина Мотор Запорожје 36
   Србија Војводина 24
Трето место
31 август 2013 1 септември 2013
 Србија Војводина 27  Босна и Херцеговина Борец Бања Лука  17
 Австрија РК Алпла Хард 26    Австрија РК Алпла Хард  25

Трет квалификациски турнир[уреди | уреди извор]

Овој квалификациски турнир се одржал во Порто, Португалија, во салата на Порто.

  Полуфинале Финале
             
31 August 2013
 Португалија Порто 29  
 Норвешка Елверум 28  
 
1 September 2013
     Португалија Порто 26
   Романија РК Констанца 22
Трето место
31 August 2013 1 September 2013
 Романија РК Констанца 34  Холандија КРАС/Волендам  24
 Холандија КРАС/Волендам 25    Норвешка Елверум  32

Плејоф[уреди | уреди извор]

Победникот се квалификувал во групната фаза, а поразениот се натпреварувал во втората фаза од ЕХФ Купот.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Хендбал Еш Луксембург 44–63 Шведска РК Дрот 30–26 14–37

Вајлд кард квалификации[уреди | уреди извор]

Победниците се квалификувале во групната фаза, а поразените се натпреварувале во третата фаза од ЕХФ Купот.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Фишсе Берлин Германија 56–57 Германија РК Хамбург 30–30
Металург Македонија 45–39 Унгарија Пик Шегед 26–16 19–23
Монпелје Франција 52–55 Полска Висла Плок 29–27 23–28

Group stage[уреди | уреди извор]

Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Europe" does not exist

Ждрепката за групната фаза се одржала во Виена на 28 јуни 2013 година. Имало четири групи во кои се натпреварувале шест екипи. Екипите биле поделени во шест шешири, според ЕХФ коефициентите. Клубовите од ист шешир или асоцијација не смееле да бидат извлечени во иста група, освен победникот на вајлд кард турнирот.[3][5]

Шешир 1
Германија РК Кил
Шпанија Барселона
Данска Алборг
Унгарија Веспрем
Шешир 2
Полска Келце
Хрватска Загреб
Франција Пари Сен Жермен
Словенија Горење
Шешир 3
Германија Фленсбург
Полска Висла Плок
Русија Ст. Петербург
Македонија Вардар
Шешир 4
Данска КИФ Колдинг
Швајцарија Вакер Тун
Германија РН Лавен
Шпанија Логорњо
Шешир 5
Франција Динкерк
Словенија Цеље
Шведска РК Дрот
Белорусија Динамо Минск
Шешир 6
Украина Мотор Запорожје
Португалија Порто
Македонија Металург
Германија РК Хамбург
Легенда за бои
Првите четири екипи се пласирале во последните 16

Група А[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0 Унгарија Веспрем 10 8 1 1 303 243 +60 17
0 Германија Рејн-Некар Лавен 10 7 2 1 305 252 +53 16
0 Словенија Цеље 10 4 1 5 269 272 −3 9
0 Украина Мотор Запорожје 10 4 1 5 277 296 −19 9
0 Хрватска Загреб 10 4 0 6 267 282 −15 8
0 Русија Ст. Петербург 10 0 1 9 216 292 −76 1
  ВЕС ЗАГ ПЕТ РНЛ ЦЕЉ ЗАП
Веспрем 34–27 29–20 30–29 27–26 44–27
Загреб 22–33 26–24 24–28 24–21 33–27
Ст. Петербург 15–28 24–35 23–32 29–29 18–24
Рејн-Некар Лавен 25–25 34–26 31–17 35–25 31–31
Цеље 26–31 26–20 29–22 25–28 30–27
Мотор Запорожје 25–21 31–30 29–24 26–32 29–32

Група Б[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0 Германија РК Кил 10 8 1 1 298 268 +30 17
0 Данска КИФ Колдинг 10 7 0 3 249 240 +9 14
0 Полска Виве Тарги Келце 10 6 1 3 307 276 +31 13
0 Полска Висла Плок 10 4 0 6 275 277 −2 8
0 Португалија Порто 10 2 1 7 241 278 −37 5
0 Франција Динкерк 10 1 1 8 237 268 −31 3
  КИЛ ВТГ ПЛО КОЛ РКД ПОР
РК Кил 28–28 34–25 29–26 28–25 30–25
Виве Тарги Келце 34–29 38–30 25–26 33–23 35–23
Висла Плок 33–34 28–30 25–26 32–25 28–22
КИФ Колдинг 24–26 29–24 23–22 26–24 25–20
Динкерк 21–29 30–25 25–28 18–20 25–25
Порто 27–31 30–35 20–24 27–24 22–21

Група Ц[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0 Шпанија Барселона 10 8 1 1 348 256 +92 17
0 Франција Пари Сен Жермен 10 6 1 3 315 288 +27 13
0 Македонија Металург 10 5 2 3 256 265 −9 12
0 Македонија Вардар 10 4 2 4 269 263 +6 10
0 Белорусија Динамо Минск 10 3 1 6 266 295 −29 7
0 Швајцарија Вакер Тун 10 0 1 9 242 329 −87 1
  БАР ПСЖ ВАР ТУН МИН МЕТ
Барселона 38–28 30–23 45–26 35–25 35–17
Пари Сен Жермен 29–33 35–25 38–24 34–30 32–29
Вардар 29–29 24–24 32–25 30–22 18–26
Вакер Тун 23–39 28–34 24–37 26–30 22–23
Динамо Минск 25–35 29–35 26–24 27–20 23–23
Металург 31–29 28–26 22–27 24–24 33–29

Група Д[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0 Германија РК Хамбург 10 9 0 1 330 266 +64 18
0 Германија Фленсбург 10 8 1 1 314 272 +42 17
0 Словенија Горење 10 4 0 6 307 320 −13 8
0 Данска Алборг 10 4 0 6 275 265 +10 8
0 Шпанија Логорњо 10 3 2 5 292 320 −28 8
0 Шведска РК Дрот 10 0 1 9 289 364 −75 1
  АЛБ ГОР ФЛЕ ЛОГ РКД ХАМ
Алборг 23–28 26–27 28–24 37–24 26–28
Горење 25–30 23–28 33–28 35–33 29–36
Фленсбург 31–27 35–31 37–25 33–25 27–24
Логорњо 25–23 34–31 32–32 38–34 24–33
РК Дрот 26–35 32–40 27–37 35–35 24–35
РК Хамбург 28–20 41–32 32–27 34–27 39–30

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

Последни 16[уреди | уреди извор]

Ждрепката била одржана на 25 февруари во Виена, Австрија. Првите натпревари биле одржувани од 20 до 23 март, а реванш натпреварите од 29 до 31 март 2014.[6][7]

Шешири[уреди | уреди извор]

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4
Унгарија Веспрем
Германија РК Кил
Шпанија Барселона
Германија РК Хамбург
Германија Рејн-Некар Лавен
Данска КИФ Колдинг
Франција ПСЖ
Германија РК Флензбург-Хандевит
Словенија РК Цеље
Полска Виве Тарги Келце
Македонија РК Металург Скопје
Словенија РК Горење
Украина Мотор Запорожје
Полска Висла Плок
Македонија РК Вардар
Данска РК Алборг

Натпревари[уреди | уреди извор]

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Мотор Запорожје Украина 56–71 Германија РК Кил 28–31 28–40
РК Алборг Данска 42–60 Шпанија Барселона 22–29 20–31
РК Вардар Македонија 58–57 Германија РК Хамбург 28–28 0–29
Висла Плок Полска 60–64 Унгарија Веспрем 34–33 26–31
РК Горење Словенија 55–62 Франција ПСЖ 30–28 25–34
РК Цеље Словенија 53–55 Германија РК Флензбург-Хандевит 26–25 27–30
РК Металург Скопје Македонија 53–43 Данска КИФ Колдинг 23–17 30–26
Виве Тарги Келце Полска 55–55 Германија Рејн-Некар Лавен 32–28 23–27

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Ждрепката се одржала на 1 април 2014 во Виена, Австрија. Првите натпревари биле одиграни на 19 и 21 април, а реванш натпреварите на 26 и 27 април 2014.[8][9]

Шешири[уреди | уреди извор]

Шешир 1 Шешир 2
Унгарија Веспрем Германија Рејн-Некар Лавен
Германија РК Кил Македонија РК Металург Скопје
Шпанија Барселона Франција ПСЖ
Македонија РК Вардар Германија РК Флензбург-Хандевит

Натпревари[уреди | уреди извор]

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Рејн-Некар Лавен Германија 62–62 Шпанија Барселона 38–31 24–31
РК Флензбург-Хандевит Германија 49–49 Македонија РК Вардар 24–22 25–27
РК Металург Скопје Македонија 47–65 Германија РК Кил 21–31 26–34
ПСЖ Франција 52–59 Унгарија Веспрем 26–28 26–31

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „7,000 tickets already sold“. ehfcl.com. 2013-06-19. Посетено на 2013-06-19.
 2. „2013/14 list of participants“. europeancup.eurohandball.com. Посетено на 7 December 2013.
 3. 3,0 3,1 „Pots for the Qualification and the Group Phase draw confirmed“. ehfcl.com. 2013-06-21.
 4. „Qualification groups determined“. ehfcl.com. 2013-06-27.
 5. „Group Phase draw provides great battles“. ehfcl.com. 2013-06-28.
 6. „All pots for Last 16 draw confirmed“. ehfcl.com. 23 February 2014.
 7. „Hamburg vs Vardar, Löwen vs Kielce“. ehfcl.com. 25 February 2014.
 8. „Pots for the quarter-finals draw ready“. ehfcl.com. 1 април 2014.
 9. „Barcelona to tame Lions, Kiel face Metalurg“. ehfcl.com. 1 април 2014.