Глеб Калараш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Глеб Калараш (роден на 29 ноември 1990 во Москва,Русија) е руски ракометар, поранешен играч на Р.К. Вардар и сегашен играч на Мотор Запорожје и на рускиот национален тим . [1] [2]

Играл на Европското ракометно првенство во 2016 година . [3]

Висок е 2.05 метри и игра на позицијата пикер.Почесто игра во одбрана отколку во напад. Во екипата на Вардар го носел дресот со број 21.

  1. EHF Profile
  2. 2019 World Men's Handball Championship roster
  3. 2016 European Championship roster