Андреас Нилсон (ракометар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Andreas Nilsson
Лични податоци
Роден(а) 12 април 1990 (1990-04-12) (33 г.)
Трелеборг, Шведска
Националност Швеѓанец
Спорт Ракомет
Висина 1.97 m
Позиција Pivot
Клупски податоци
Тековен клуб MVM Veszprém KC
Број 18

Андреас Нилсон (роден на 12 април 1990 година) — шведски ракометар за МВМ Веспрем КК и репрезентацијата на Шведска.[1]

Тој се натпреваруваше за репрезентацијата на Шведска на Летните олимписки игри 2012 во Лондон, освојувајќи сребрен медал, и на Летните олимписки игри 2016 година во Рио.[2] Нилсон ја освои Лигата на шампионите во ЕХФ со ХСВ Хамбург во текот на сезоната 2012–13.[3]

На 12 ти Јуни 2016 тој беше избран за „Ракометар на годината“.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „EHF profile“. Архивирано од изворникот на 2014-12-20. Посетено на 2020-02-09.
  2. „Andreas Nilsson“. Sports Reference LLC. Архивирано од изворникот на 2020-04-17. Посетено на 8 August 2012.
  3. „2015 World Championship Roster“ (PDF). IHF. Архивирано од изворникот (PDF) на 26 January 2015. Посетено на 15 January 2015.
  4. „Andreas Nilsson Årets spelare 2016“. Svensk Handboll. Архивирано од изворникот на 2019-04-27. Посетено на 13 June 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]