Блаж Благотиншек

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Блаж Благотиншек
Blaz Blagotinsek 20171112.jpg
Благонтишек во 2017 година
Лични податоци
Роден(а) 17 јануари 1994 (1994-01-17) (29 г.)
Цеље, Словенија
Националност Словенец
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина 2.03 m[1]
Позиција Пивот
Клупски податоци
Тековен клуб Фриш Ауф Гепинген
Број 21
1 Податоците за репрезентативни настапи и постигнати голови важат
за 16 април 2022

Блаж Благотиншек (роден на 17 јануари 1994 година) ― словенечки ракометар кој игра за Фриш Ауф Гепинген и Словенија.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Благотиншек беше член на словенечкиот клуб РК Целје до 2016 година, кога му се приклучи на Унгарскиот тим Веспрем. Во неговата последна сезона со Цеље, постигнал 30 гола во Лигата на шампионите 2015/16.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Во 2012 година за прв пат бил репрезентативец на Словенија на само 18 години. Играл во квалификациите за ЕП 2014.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

Поединечни[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „BLAZ BLAGOTINSEK – Career & Statistics“. eurohandball.com (англиски). Посетено на 17 октомври 2022.
  2. „Večna lestvica nastopov za reprezentanco“ (словенечки). Handball Federation of Slovenia. Посетено на 15 октомври 2022.
  3. „Novinca na Deničevem spisku Cehte in Blagotinšek (New on the list of Denič are Cehte and Blagotinšek)“. rtvslo.si (словенечки). 23 октомври 2012. Посетено на 15 октомври 2022.
  4. „Férfi kézilabda: Abszolút veszprémi fölény a SEHA-ligában – NSO“. 8 септември 2020.
  5. „Petar Nenadic MVP of the Final 4, All-Star Team awarded“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Грешка во Lua во Модул:External_links/conf, ред 28: attempt to index field 'messages' (a nil value)