Прејди на содржината

Јулија Куреа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јулија Куреа
Лични податоци
Име и презиме Јулија Василика Куреа
Роден(а) 8 април 1982(1982-04-08)(42 г.)
Бакау, СР Романија
Националност Романка
Спорт Ракомет
Висина &100000000000001720000001,72 м
Позиција Лево крил
Клупски податоци
Тековен клуб ЧСМ Букурешт (помошник тренер)

Јулија Василика Куреа (романски: Iulia Vasilica Curea), мом. Пушкашу; р. 8 април 1982, во Бакау)[1]романска ракометарка која играла за репрезентацијата на Романија. Таа моментално е помошник тренер на ЧСМ Букурешт.

Таа ја доби наградата „Почесен граѓанин“ на градот Букурешт во 2016 година.[2]

Меѓународни почести[уреди | уреди извор]

 • Лига на шампиони на ЕХФ:
  • Освојувач : 2016
  • Сребрен медалист : 2010
  • Бронзен медалист : 2017, 2018
 • Шампионски трофеј на ЕХФ :
  • Освојувач : 2007
 • Куп на победници на куповите на ЕХФ :
  • Освојувач : 2007

Поединечни награди[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Iulia Vasilica Curea“. eurohandball.com. Euro Handball. Архивирано од изворникот на 2017-02-02. Посетено на 8 март 2022.
 2. „Cetățeni de Onoare cu acte » Premiere în masă făcută de Gabriela Firea: cine sunt sportivii care au fost recompensați“ (романски). Gazeta Sporturilor. 10 ноември 2016. Посетено на 8 март 2022.
 3. „Cristina Neagu, cea mai bună handbalistă din Liga Naţională în sezonul 2017-2018. Cum arată echipa ideală a campionatului, după voturile exprimate de antrenori“ (романски). ProSport. 21 мај 2018. Посетено на 8 март 2022.