Бугарска ракометна федерација

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бугарска ракометна федерација
бугарски: Българска федерация по хандбал
СпортРакомет, Ракомет на плажа, Ракомет во инвалидска количка
КратенкаБФХ
Основана1958; пред 66 години (1958)
ПрипадностМеѓународна ракометна федерација (од 1964)
Европска ракометна федерација
Бугарски олимписки комитет
СедиштеБул. „Васил Левски“ бр. 75, 1040 Софија
МестоположбаБугарија Бугарија
ПретседателРосица Симеонова Бакарџиева-Коева
СекретарТеодор Илиев
Службено мрежно место
bulgarianhandball.eu
Бугарија

Бугарска ракометна федерација (бугарски: Българска федерация по хандбал; БФХ) ― административно и контролно тело за ракомет и ракомет на плажа во Бугарија. Основана во 1958 година, БФХ е членка на Европската ракометна федерација (ЕХФ) и на Меѓународната ракометна федерација (ИХФ).[1][2]

Репрезентации[уреди | уреди извор]

  • Машка ракометна репрезентација на Бугарија
  • Бугарска машка јуниорска ракометна репрезентација
  • Бугарска женска ракометна репрезентација

Натпреварувања[уреди | уреди извор]

  • Државно првенство во ракомет за мажи

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Bulgarian Handball Federation“. www.eurohandball.com. 4 јули 2020. Посетено на 27 декември 2023.
  2. „Bulgaria“. www.ihf.info. 4 July 2020. Посетено на 27 декември 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]