Радиотелевизија Србија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Радиотелевизија - Србија (српски: Радио Телевизија Србије, латиница: Radio Televizija Srbije) е државна телевизија на Република Србија. Емитува и продуцира вести, драма и спортска програма преку радио, телевизија и интернет. Од јули 2001 заедно со РТЦГ е дел од Европска Радиодифузна Унија. РТС е најголемиот радиодифузер во поранешна Југославија и Балканот. Формирана е во 1992 кога РТВ Белград го сменила своето име во Радио Телевизија Србије. Од 2004 директор на РТС е Александар Тијаниќ.

Телевизија[уреди | уреди извор]

  • РТС 1 - Вести и домашна продукција.
  • РТС 2 - Спорт, забава.
  • РТС Сателит - Сателитски канал на РТС.
  • РТС Digital канал за култура и уметност
  • ТВ Мост - српски канал во Косово

Радио[уреди | уреди извор]

  • РТС Радио 1
  • РТС Радио 2
  • РТС Радио 3
  • Београд 202

Надворешни врски[уреди | уреди извор]