Мајкл Краус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мајкл Краус
Michael Kraus 13.jpg
Лични податоци
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет

Мајкл "Мими" Краус (роден на 28 септември 1983) е германски ракометар кој во моментов игра за РК 1898 Штутгарт.

Ја започна својата кариера во Фриш Ауф Гепинген во 2002 година, пред да се пресели во РК Лемго во 2007 година и во РК Хамбург во 2010 година. Откако ја освоиЛ ЕХФ Лигата на шампионите со Хамбург, се вратил да игра за својот роден град.

Краус е дел од германската репрезентација од 2005 година и се натпреварувал на Летните олимписки игри 2008 во Пекинг, каде што неговиот тим го освоил деветто место.[1]

Краус има сестра близначка по име Алена и постар брат по име Кристијан.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Michael Kraus Biography and Olympic Results“. sports-reference.com. Sports Reference LLC. Посетено на 30 January 2012.