Гергели Харсањи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Гергели Харсањи (роден на 3 мај 1981 година) е унгарски ракометар за Татабања и унгарскиот национален тим.

Кариера[уреди | уреди извор]

Гергели Харсањи ја започна својата професионална кариера во неговиот роден град клубоѕ Њиреѓхази, пред да се пресели во Плеер. Тој помина една деценија со тимот и го освои бронзениот медал на Унгарија во 2007 година. Тој потпиша договор со Ференцварош во летото 2009 година, меѓутоа, откако беа откриени финансиски тешкотии со клубот, Харсањи беше пренесен на Татабања-Карбонекс КЦ во зимскиот распуст за да ги олесни растечките проблеми во клубот.

Неговиот прв голем меѓународен турнир биле Летните олимписки игри 2004, каде што унгарскиот тим го освоил четвртото место. Учествувал на две Европски шампионати (2006, 2012), две Светски шампионати (2009, 2011) и две Олимписки игри (2004 и 2012).[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

  • Прва унгарска лига :
    • Бронза : 2010
  • Куп на Унгарија :
    • Бронза : 2007

Индивидуални награди[уреди | уреди извор]

  • Златен крст на Крстот за заслуги на Република Унгарија (2012)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Magyarok a férfi világbajnokságokon, érmesek“ (унгарски). Nemzeti Sport Online. Посетено на 31 January 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]