Ференц Иљеш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ференц Иљеш
Ferenc Ilyes 01.jpg
Лични податоци
Роден(а) 20 декември 1981 (1981-12-20) (39 г.)
Романија
Националност Унгарец
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина 1.98 метарs (6 ст 6 ин)
Тежина 103 kilograms (227 lb)
Позиција лев бек
Прекар Феци
Клупски податоци
Тековен клуб Татабања

Ференц Иљеш (роден на 20 декември 1981 година) е унгарски ракометар кој игра за Татабања и унгарската репрезентација.

Кариера[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Роден во етничко унгарско семејство, Иљеш почнал да игра ракометот за неговиот роден град. Беше забележан од извидници на Пик Сегед, а талентираниот лев бек потпиша договор со екипата Тиса во 2000 година. Неговите минути за играње беа ограничени во раните времиња, па тој се пресели во РК Макои на заем за да добие повеќе искуство. Се вратил во Сегед како позрел играч и веднаш станал редовен член на тимот.

Тој играше во Сегед до 2007 година, кога се префрли на домашните соперници МКБ Веспрем. Со нив тој го освои Купот на победниците на Купот на ЕХФ во 2008 година. Откако неговиот договор заврши во 2009 година, тој се пресели во Бундеслига на двогодишен договор. Тој ја освои титулата ЕХФ Купот со германската екипа во 2010 година, откако го победи Кадетен Шафхаузен во финалето.

На 14 јануари 2011 беше објавено дека Иљеш потпиша тригодишен договор со неговиот поранешен клуб Веспрем и повторно ќе се приклучи на рекордни шампиони во текот на летото.

Меѓународен[уреди | уреди извор]

Дебитираше во унгарската репрезентација на 27 декември 2003 година против Чешка. Неговиот прв голем турнир беше Европското првенство во Словенија во 2004 година. Учествувал на уште четири Европски првенства (2006, 2008, 2010, 2012) и беше присутен на три Светски првенства (2007, 2009, 2011). Неговиот најдобар резултат на меѓународно ниво е четврто место, кое го постигна на Летните олимписки игри 2004 и на Летните олимписки игри 2012.[1][2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

 • Прва лига:
  • Победник : 2007, 2008, 2009, 2012
  • Сребрен медал : 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2014, 2015
  • Бронза Медалист : 2001
 • Унгарски куп:
  • Победник : 2006, 2009, 2012
  • Сребрен медал : 2002, 2003, 2004, 2005, 2007, 2014, 2015
 • Купот на победниците на Купот на ЕХФ:
  • Победник : 2008 година
 • Куп на ЕХФ:
  • Победник : 2010, 2014 година
 • ЕХФ шампион трофеј :
  • Финалист : 2008

Поединечни награди[уреди | уреди извор]

 • Златен крст на Крстот за заслуги на Република Унгарија (2012)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ferenc Ilyés“. Sports-reference.com. Архивирано од изворникот на 4 November 2012. Посетено на 11 January 2011.
 2. http://www.olympic.org/olympic-results/london-2012/handball/handball-m

Надворешни врски[уреди | уреди извор]