Саболч Зубаи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Саболч Зубаи
Szabolcs Zubai 2 20170429.jpg
Лични податоци
Роден(а) 31 март 1984 (1984-03-31) (37 г.)
Мезекевешд, Унгарија
Националност Унгарец
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина 1.91 метарs (6 ст 3 ин)
Позиција пивот
Клупски податоци
Тековен клуб РК Сегед
Број 17

Саболч Зубаи (31 март 1984) е унгарски ракометар за Кометал Пик Сегед и унгарската репрезентација .[1]

Тој го направил своето меѓународно деби на 27 декември 2004 година против Словачка . Учествувал на својот прв голем меѓународен турнир две години подоцна, завршувајќи тринаесетти на Европското првенство во 2006 година . Учествувал на уште три Европски првенства (2008, 2010, 2012), две Светски првенства (2009, 2011) и Олимпијада (2012).

Достигнувања[уреди | уреди извор]

 • Прва унгарска лига :
  • Златен медал : 2018
  • Сребрен медал : 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017
  • Бронзен медал : 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008
 • Унгарски Куп :
  • Финалист : 2007, 2009, 2010, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018
 • Куп на ЕХФ :
  • Победник : 2014 година
 • Јуниорско светско првенство :
  • Бронзен медал : 2005

Поединечни награди[уреди | уреди извор]

 • Сребрен крст на крстот за заслуги на Република Унгарија (2012)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „XI European Championship 2014. Team Roster, Hungary“ (PDF). EHF. Посетено на 12 January 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]