Хертогенбос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хертогенбос
Den Bosch
град и општина
's-Hertogenbosch - Panorama - Gezicht op Sint Jan vanaf Sint Jacobskerktoren - RCE.jpg
St. Jans cathedral 's-Hertogenbosch.jpgBinnendieze 's-Hertogenbosch.jpg
Overzicht - 's-Hertogenbosch - 20413415 - RCE - Cropped.jpgOverzicht zuidwestgevel met traptorens - 's-Hertogenbosch - 20343686 - RCE.jpgOverzicht westgevel met klokketoren - 's-Hertogenbosch - 20534558 - RCE.jpg
Tzanddenbosch-cropped.jpgHieronymus Bosch-cropped.jpgNoordbrabants Museum DSCF2391-Cropped.jpg
Overzicht van de zuidwestgevel met kerktoren - 's-Hertogenbosch - 20381297 - RCE.jpg's-Hertogenbosch Rijksmonument 21719 Stadhuis, Markt 1 - Cropped.jpg
's-Hertogenbosch, straatzicht Statenlaan positie2 foto10 2016-12-04 13.51.jpg
Знаме на Хертогенбос
Знаме
Грб на Хертогенбос
Грб
Highlighted position of 's-Hertogenbosch in a municipal map of North Brabant
Локација во Северен Брабант
ЗемјаХоландија
ПокраинаСеверен Брабант
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникТон Румбутц (ЦДА)
Површина[2]
 • Municipality91,79 км2 (3,544 ми2)
 • Земјишна84,45 км2 (3,261 ми2)
 • Вода7,34 км2 (283 ми2)
Надм. вис.[3]&100000000000000060000006 м
Население (Municipality, август 2017; Urban and Metro, мај 2014)[4][5][6][б 1]
 • Municipality152.968
 • Густина1.811/км2 (4,690/ми2)
 • Градскo169.714
 • Метро198.000
 • Metro region355.230
 • Brabant CMSA1.932.055
ДемонимBosschenaar
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Postcode5200–5249
Area code073
Мреж. местоs-hertogenbosch.nl

Хертогенбос (холандски изговор: [ˌsɛrtoːɣəˈbɔs]  ( слушни), букв "војводска шума" и исторски гледано на француски: Bois-le-Duc), колоквијално познат како Ден Бос (холандски изговор: [dɛn ˈbɔs]  ( слушни), е град и општина во јужна Холандија. Таа е главен град на Северен Брабант.

Историја[уреди | уреди извор]

Поврзано: Timeline of 's-Hertogenbosch
Херогенбос во 16 ти век.

Градот градските привилегии ги добил во 1185 година. Ова е, сепак, традиционалниот датум, но од страна на поедини хроничари; првото спомнување во современи извори на градот било во 1196 година. Оригиналната повелба е изгубена. Неговата причина за основањето на градот била да се заштитиат своите интереси против вмешување од Хелре и Холандија; од првиот дена, тој го осмислил градот како тврдина. И таа била урната во 1203 година во заедничка експедиција на Херле и Холандија, но наскоро била повторно изградена. Некои остатоци од оригиналните градски ѕидови се уште може да се видат. Во доцниот 14-ти век, многу поголем ѕид бил изграден за заштита во голема мера од проширување и населување на областа.

Кралството Холандија[уреди | уреди извор]

Во 1815 година, кога Кралство Холандија било формирана, тој стана главен град на Северен Брабант. Многу понови и помодерни тврдини биле создадени во близина на градот. Нов канал е изграден, на Јужен Вилемканал "Zuid-Willemsvaart", кој му даде на градот економски импулс. Трговија, производство и индустријата се зголемиле. До 1878 година, тоа било забрането да се изгради надвор од ѕидините, со што довело до пренатрупаност и највисока смртност кај доенчињата во кралството.

На крајот на 19 век конзервативна влада на градот спречи индустриска инвестиција за да се избегне зголемување на бројот на работници како и за утврдување на образовните институции: студентите се сметале за неуредни. Како резултат на тоа, релативната важност на градот била намалена.

Втора Светска војна[уреди | уреди извор]

Еден од ретките официјални нацистички концентрациони логори комплекси во Западна Европа надвор од Германија и Австрија биле именувани по Хертогенбос. Тој функционирал од јануари 1943 година до септември 1944 година и им бил познат на Германците како Herzogenbusch. Околу 30.000 затвореници биле интернирани во комплексот во тоа време, од кои околу 12.000 & nbsp; биле Евреи. Во Холандија, овој камп е познат како "Камп Вухт ', бидејќи концентрациониот логор , всушност, се наоѓал во близина Вухт, село на неколку километри јужно од Хертогенбос.

Географија[уреди | уреди извор]

Топографска Мапа на' Хертогенбос, од 2014 г.

Населени места[уреди | уреди извор]

Населени места во Хертогенбос се: Бокхофен, Кревекуер, деутерен (поранешно село), Дискант, Емпел, Енгелен, Хевенде, Хинтам, Крауссрат, Малискамп, Мервајк, Ортен (поранешно село), Стар-Емпел, и Роснален.


Економија[уреди | уреди извор]

Градот Хертгенбос станал центар на инсутријата, образованието, администрацијата и културата. Тој е во моментот четврт град по големина во Северен Брабант. Тој е домаќин ан многу меѓународни и домашни бизнис комапнии како Хајникен, Епик, Тико Интернационал и многу други.


Карневал[уреди | уреди извор]

Градоначалникот Тон Ромбутц, пред Градското сообрание во текот на Карневалот 2007 година.

Еднаш годишно, Хертогенбос го менува своето име во "Oeteldonk". "Donk" е референца на суво место во Марш. Жабата, сепак, е симбол кој често се користи за време на карневалот, а тоа е симбол на Маршот[7]


Граѓаните на Хертогенбос носат традиционална облека во текот на овие денови. Таканаречениот boerenkiel се носи и секоја година се дизајнирани според годините,односно темата која потоа може да се зашие излезот на облека. На boerenkiel е често во комбинација со традиционалните земјоделци бандана и долга шамија во боите на Oeteldonk, црвено - бело - и - жолта боја.

Спорт[уреди | уреди извор]

Градот е домаќин на фудбалскиот клуб ФК Ден Бос, , клуб каде што некогаш настапуваше големата фудбалска ѕвезда на Холандија, Руд Ван Нистелрој, како и македонскиот фудбалски репрезентативец Горѓи Христов. Исто така тој е домаќин на хокеарскиот клуб ХЦ Ден Бос и кошаркарскиот тим ЕБбЦ Ејгалова Кула Ден Бос, а од 2008- та година и на холандскиот шампионски рагби клуб, Војводите. The Dukes. Во градот се организира и тениски тунири во Организација на АТП и турнири во женска конкуренција од страна на ВТА, на треба што се одржува редовно пред Вимболдон.

Транспорт[уреди | уреди извор]

Главната железничка станица во Ден Бос

Велосипедизмот во Холандија е доста добро развиен, а Хертогенбос е добро адаптиран на големиот број на велосипедисти. Големата мрежа на велосипедски патеки прават погодно да се движат на различни дестинации, и во градот велосипедот претставува најпопуларното средство за транспорт. Во 2011 година, градот бил избран како нај велосипедски град - во Холандија за 2011 година. 'Хертогенбос има три железнички станици:

 • Хертогенбос
 • Хертоден Бос Исток
 • Росмален железничка станица

Наводи и забелешки[уреди | уреди извор]

 1. Metropolitan region Waalboss
  Stedelijke regio streekplan Waalboss
  143,733 – 's-Hertogenbosch
  84,954 – Oss
  46,498 – Waalwijk
  43,165 – Heusden
  25,638 – Vught
  11,242 – Maasdonk
  + 355,230
 1. „Samenstelling van het college“ [Members of the board] (Dutch). Gemeente 's-Hertogenbosch. конс. 12 April 2014. 
 2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. конс. 12 мартѕ 2014. 
 3. „Postcodetool for 5211HH“. Actueel Hoogtebestand Nederland (Dutch). Het Waterschapshuis. конс. 15 April 2014. 
 4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. конс. 27 октомври 2017. 
 5. „Bevolkingsontwikkeling; regio per maand“ [Population growth; regions per month]. CBS Statline (холандски). Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. конс. 24 јули 2014. 
 6. De grenzeloze regio“, Sdu uitgevers, 2007. „Het BBP van BrabantStad ligt op 14.7% van het nationale BBP. In de regio liggen Philips, de Technische Universiteit Eindhoven, de Universiteit Tilburg en de HAS Den Bosch. De regio heeft 1.4 miljoen inwoners. Er is veel R&D, ICT, automotive, logistiek en agribusiness.“
 7. „Oeteldonk – Oetelpedia“ (Dutch). Oetelpedia.nl. 2010-11-17. конс. 2013-03-25. 

Литература[уреди | уреди извор]

 • Lourens, Piet; Lucassen, Jan (1997). Inwonertallen van Nederlandse steden ca. 1300–1800. Amsterdam: NEHA. ISBN 9057420082. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Commons-logo.svg
Ризницата има слики и снимки поврзани со: