Бокстел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бокстел
Град и општина
Центарот на Бокстел
Центарот на Бокстел
Знаме на Бокстел
Знаме
Грб на Бокстел
Грб
Нагласена позиција на Бокстел во општинска карта на Северна Брабант
Локација во Северен Брабант
Земја Холандија
Покраина Северен Брабант
Управа[1]
 • Орган Општински совет
 • Mayor Марк Баујс (ВВД)
Површина[2]
 • Вкупна 64,85 km2 (2,504 sq mi)
 • Земјишна 63,75 km2 (2,461 sq mi)
 • Вода 1,10 km2 (40 sq mi)
Надм. вис.[3] 8 m (26 ft)
Население (мај 2014)[4]
 • Вкупно 30.356
 • Густина 476/km2 (1,230/sq mi)
Демоним Бокстелер, Бокстелар
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Postcode 5280–5283, 5298
Area code 0411
Мреж. место boxtel.nl

Бокстел (холандски изговор: [ˈbɔkstəl]) е општина и град во јужниот дел на Холандија.

Од тука е потеклото на Ван Бокстел семејство, кое има бројни потомци во Северна Брабант.

Градот бил местото на биткатата на Бокстел во септември 1794 година во текот на Фландиската кампања. Тоа е често главно запаметен како првата битка за иднината на Војводата Велингтон.

Населението центри[уреди | уреди извор]

  • Бокстел
  • Ленсихеувел
  • Лимпде

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Het college“ (на dutch). Gemeente Boxtel. https://www.boxtel.nl/bestuur/college.html. посет. 7 мај 2014 г. 
  2. „Kerncijfers wijken en buurten“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. http://statline.cbs.nl. посет. 12 март 2014 г. 
  3. „Postcodetool for 5281AT“ (на dutch). Actueel Hoogtebestand Nederland. Het Waterschapshuis. http://www.ahn.nl/postcodetool. посет. 7 мај 2014 г. 
  4. „Bevolkingsontwikkeling; regio per maand“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. http://statline.cbs.nl/StatWeb/publication/?DM=SLNL&PA=37230NED&D1=17-18&D2=101-650&D3=l&LA=EN&HDR=T&STB=G1,G2&VW=T. посет. 24 јули 2014 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]