Фелдховен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фелдховен
Град и општина
Црква во Фелдховен
Црква во Фелдховен
Знаме на ФелдховенГрб на Фелдховен
Местоположба во Северен Брабант
Местоположба во Северен Брабант
Координати: 51°25′N 5°24′E / 51.417° СГШ; 5.400° ИГД / 51.417; 5.400Координати: 51°25′N 5°24′E / 51.417° СГШ; 5.400° ИГД / 51.417; 5.400
ДржаваХоландија
ПокраинаСеверен Брабант
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникЏек Микерс (VVD)
Површина[2]
 • Вкупна31,93 км2 (1,233 ми2)
 • Земјишна31,73 км2 (1,225 ми2)
 • Вода0,20 км2 (8 ми2)
Надм. вис.[3]&1000000000000002200000022 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно44.884
 • Густина1.415/км2 (3,660/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број5500–5509
Повикувачки број040
Мреж. местоveldhoven.nl

Фелдховен (холандски: Veldhoven) — општина и град на потокот Гендер, во јужна Холандија, во покраината Северен Брабант, југозападно од Ајндховен.

Како современ град е основан во 1921 година, со спојување на неколку општини и села. Со индустрискиот развој на Ајндховен после Втората светска војна, Фелдховен исто така започнал да се развива при што во 1966 година населението се зголемило на над дваесетилјади жители, двојно повеќе отколку во 1947 кога изнесувало околу десетилјади жители.

Денес во Фелдховен живеат 44.173 жители според податоците од 2014 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Burgemeester“ (холандски). Gemeente Veldhoven. Посетено на 6 јуни 2014.
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. „Postcodetool for 5501KA“. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis. Посетено на 6 јуни 2014.
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]