Валре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Валре
Општини
Поранешен манастир во Валре
Поранешен манастир во Валре
Знаме на ВалреГрб на Валре
Нагласена позиција на Валер во општинската мапа на Северен Брабант
Местоположба во Северен Брабант
ЗемјаХоландија
ProvinceСеверен Брабант
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникЈан Бренинкмајер (CDA)
Површина[2]
 • Вкупна22,66 км2 (875 ми2)
 • Земјишна22,40 км2 (860 ми2)
 • Вода0,26 км2 (10 ми2)
Надм. вис.[3]&1000000000000001900000019 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно17.031
 • Густина760/км2 (2,000/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.5580–5583
Повик. бр.040
Мреж. местоwaalre.nl

Валре е општина и град во покраината Северен Брабант во јужна Холандија, веднаш јужно од градот Ајндховен. Општината важи за богата и економски просперитетна.

Центри за население[уреди | уреди извор]

  • Аллст
  • Валер

Градското сообрание Валре[уреди | уреди извор]

Во јули 2012 година, градското собрание во Валре било уништено од пожар што резултирало од два автомобили кои во текот на ноќта влегле во зградата од спротивните краеви.[5]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Samenstelling B&W“ [Членови на одборот на градоначалник и алдермен] (холандски). Општина Валре. Посетено на 18 April 2014.[мртва врска]
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. „Postcodetool for 5582LA“. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis. Посетено на 21 April 2014.
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.
  5. „Town hall destroyed by fire after night-time attack by two cars“. Dutch News . NL. Посетено на 18 December 2012.