Барле-Насау

Координати: 51°27′N 4°56′E / 51.450° СГШ; 4.933° ИГД / 51.450; 4.933
Од Википедија — слободната енциклопедија
Барле-Насау
Baarle-Nassau
општина
Градскиот дом на Барле-Насау
Градскиот дом на Барле-Насау
Знаме на Барле-НасауГрб на Барле-Насау
Местоположба на Барле-Насау во Северен Брабант
Местоположба во Северен Брабант
ЗемјаХоландија
ПокраинаСеверен Брабант
Површина[1]
 • Вкупна76,21 км2 (2,942 ми2)
 • Земјишна76,16 км2 (2,941 ми2)
 • Вода0,05 км2 (2 ми2)
Надм. вис.[2]&1000000000000002800000028 м
Население (август 2017)[3]
 • Вкупно6.803
 • Густина89/км2 (230/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.5110–5114
Повик. бр.013
Мреж. местоbaarle-nassau.nl
Погранична кафетерија во Барле-Насау.

Барле-Насау (холандски: Baarle-Nassau) — гратче и општина во покраината Северен Брабант, јужна Холандија. Населението брои 6.803 жители (2017). Местото е познато по сложената граница со Белгија која се состои од голем број мали белгиски ексклави, со неколку холандски противексклави во нив.

Географија[уреди | уреди извор]

Граница со Барле-Хертох, Белгија[уреди | уреди извор]

Општината е поврзана со белгиските ексклави на Барле-Хертох преку низа сложени граници. Барле-Хертох се состои од 26 одделни парцели, од кои речиси сите се физички неповрзани со самата Белгија на која ѝ припаѓаат. Општинско седиште на Барле-Хертох е Зондерајген, северно од белгиското гратче Мерксплас. Покрај него има и дваесет белгиски ексклави во Холандија и уште три парчиња долж холандско-белгиската граница. Воедно постојат седум холандски ексклави во рамките на белгиските ексклави (наречени противекслави). Шест од нив се во најголемата белгиска енклава, а седмата е во друга. Холандија има осма ексклава која е во соседен Хинховен на чисто белгиска територија.

Најмалата ексклава, наречена Де Ловерсхе Акерс (H7), е парцела со површина од само од 2.469 м2.

Целата состојба е производ на низа договори, продажби и размени склучувани помеѓу господарите на Бреда и војводите на Брабант во средниот век. Подрачјата со земјоделско земјиште и градби биле во состав на Брабант, а останатите делови ѝ припаѓале на Бреда. Ваквата распределеност е разјаснета и официјално доутврдена со Мастришкиот договор од 1843 г. склучен помеѓу Холандија и Белгија. Почнувајќи од во 1990-тите, практичниот живот во Барле е олеснет со пристапувањето на двете земји кон Европската Унија и склучувањето на Шенгенскиот договор.

Границата обележана на сите улици со железни клинци како туристичка знаменитост, но и за мештаните, кои вака секогаш знаат дали се наоѓаат во Белгија (Бартле-Хертог) или во Холандија (Барле-Насау). Поделбата се гледа и по броевите на куќите, кои имаат различни стилови, а до табличките неретко стојат и државни знаменца.

Белгиско-холандската граница во Барле-Насау.

Населени места во општината[уреди | уреди извор]

Список на енклави[уреди | уреди извор]

Холандски енклави[уреди | уреди извор]

Сите овие енклави се во состав на општината Барле-Насау (Холандија).

Број и име[5] Површина (ха) Опис
Холандија N1 — Де Ловерсхе Акерс – Де Томелсхе Акерс 5,36 Противенклава опколена од белгиската ексклава H1, во Барле-Хертох; опфаќа мешавина од живеалишта и обработливо земјиште; границата помеѓу N1 со H1 минува низ една градба.
Холандија N2 — Де Томелсхе Акерс 1,37 Противенклава опколена од белгиската ексклава H1, во Барле-Хертох; опфаќа 8 живеалишта.
Холандија N3 — Де Томелсхе Акерс 0,28 Противенклава опколена од белгиската ексклава H1, во Барле-Хертох; границата помеѓу N3 и H1 ја двои на два дела натоварната платформа продавница за алкохолни пијалаци.
Холандија N4 — Де Ретсхе Акерс 1,23 Противенклава опколена белгиската ексклава H1, во Барле-Хертох; границата помеѓу N4 и H1 минува низ стовариште, со неискористено холандско земјиште зад него.
Холандија N5 — Де Ретсхе Акерс 1,92 Противенклава опколена од белгиската ексклава H1, во Барле-Хертох; границата помеѓу N5 и H1 минува низ салон за мебел, плевна и амбар.
Холандија N6 — Хирле Страт 1,45 Противенклава опколена од белгиската ексклава H1, во Барле-Хертох; се состои од обработливо земјиште со две живеалишта.
Холандија N7 — Де Кастелајн 0,58 Противенклава опколена белгиската ексклава ексклава H8, во Барле-Хертох; зазема дел осд поле.
Холандија N8 — Восенберг 2,85 Енклава од обработливо земјиште сместена во Зондерајген, Белгија, на помалку од 50 метри јужно од холандската граница.

Белгиски енклави[уреди | уреди извор]

Сите овие енклави се во состав на општината Барле-Хертох (Белгија) и се опколени од општината Барле-Насау (Холандија).

Број и име[5] Површина (ха) Опис
Белгија H1 — Ан хет Клостер Стратје - Хофдбрак - Ловерен - Де Босковенсхе Акерс - Де Ловерсхе Акерс - Де Томелсхе Акерс - Де Томел - Де Хирле Страт - Де Рет - Де Ретсхе Акерс - Хет Дорп - Де Капел Акерс - Де Кастелајн 153,64 Образува четворомеѓа со ексклавата H2; најголема белгиска ексклава; во себе опфаќа шест холандски (против)ексклави; се состои претежно од живеалишта, со околни обработливи површини и индустриско подрачје; границата минува низ поголем број градби; опфаќа дел од поранешната железничка линија Турнхаут-Тилбург, која денес е претворена во велосипедска патека.
Белгија H2 — Де Ретсхе Акерс 2,41 Се состои од обработливо земјиште со една четворомеѓа на ексклавите H1 и H2 во средината на пченкарно поле.
Белгија H3 — Де Ретсхе Акерс 0,34 Зазема дел од поле; границата минува низ една плевна.
Белгија H4 — Де Ретсхе Акерс 1,47 Се состои од обработливо земјиште; границата минува низ куќа и три плевни.
Белгија H5 — Де Капел Акерс 0,92 Се состои од обработливо земјиште со живеалиште.
Белгија H6 — Хофдбрак 1,74 Земја со мешовита намена; границата минува низ фабрика со склад.
Белгија H7 — Де Ловерсхе Акерс 0,24 Границата минува низ две живеалишта, како и по средината на една влезна врата, чија куќа има два различни броја.
Белгија H8 — Босковен - Де Кастелајн - Де Орделсхе Страт 41,87 Втора белгиска ексклава по големина, опфаќа мешавина од живеалишта и обработливо земјиште; границата минува низ амбар, живеалиште и две мали претпријатија.
Белгија H9 — Де Капел Акерс 0,40 Границата минува низ печатница со склад во индустриска месност.
Белгија H10 — Де Орделсхе Страт 0,65 Се состои од обработливо земјиште.
Белгија H11 — Де Орделсхе Страт 0,93 Се состои од обработливо земјиште.
Белгија H12 — Босковен 0,28 Се состои од обработливо земјиште.
Белгија H13 — Босковен 1,53 Границата минува низ 20 живеалишта.
Белгија H14 — Босковен 0,72 Границата минува низ 13 живеалишта.
Белгија H15 — Босковен 1,72 Границата минува низ 16 живеалишта.
Белгија H16 — Кајзерсхук - Орделсхе Страт 4,42 Границата минува низ куќа и три плевни.
Белгија H17 — Молерит Хајде 14,92 Ненаселено подрачје на кое се протега дел од поранешната железничка линија Турнхаут-Тилбург, која денес е велосипедска патека.
Белгија H18 — Де Манке Хорен 2,92 Се состои од обработливо земјиште.
Белгија H19 — Де Пераутерс 0,68 Се состои од неколку бари и поле.
Белгија H20 — Вурстенбос - Восенберг 1,16 Се состои од обработливо земјиште.
Белгија H21 — Балбрухсхе Бемден 1,18 Се состои од обработливо земјиште.
Белгија H22 — Де Вит Хахен 0,26 Јужно од селото Уликотен; зазема дел од поле; припадноста останала спорна (официјално неодредена) од 1830-тите сè до 1995 г.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  2. „Postcodetool for 5111CC“. Actueel Hoogtebestand Nederland. Het Waterschapshuis. Посетено на 28 април 2014.
  3. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.
  4. „Braam V.T.M.“. Gemeente Baarle-Nassau. Архивирано од изворникот на 29 април 2014. Посетено на 28 април 2014.
  5. 5,0 5,1 Whyte, Brendan (2004). "En Territoire Belge et à Quarante Centimètres de la Frontière" An historical and documentary study of the Belgian and Dutch enclaves of Baarle-Hertog and Baarle-Nassau. The University of Melbourne, School of Anthropology, Geography and Environmental Studies. ISBN 0-7340-3032-0.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]