Прејди на содржината

ЖРК СЧМ Рамнику Валча

Од Википедија — слободната енциклопедија
СЧМ Рамнику Валча
Целосен називСосиетате Клуб Муничипал Рамнику Валча
Основан2013
ИгралиштеСпортска сала Трајан, Рамнику Валча
Приемност3.126
ПрестедателРоманија Петре Бербечару
Главен тренерРоманија Флорентин Пера
ЛигаЛига Национала
2018–20191ви
Бои
Клупски бои         
Дресови
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Домашен
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гостински
Мреж. место
Матична страница

ЖРК СЧМ Рамнику Валча е женски ракометен клуб од Рамнику Валча, Романија. Моментално се натпреварува во романската прва лига Лига Национала.

Првично наречен РК Олентија, клубот се смета за наследник на Олчим Рамнику Валча, клуб кој бил основан во 1973 година и кој бил распуштен поради финансиски проблеми. СЧМ Рамнику Валча игра во Лига Национала од сезоната 2013-2014. Бидејќи времето до крајот на аплицирањето за учество во Лига Национала било многу кратко, акционерите на новиот клуб од Валча се свртеле кон веќе постоечката спортска структура РК Олтенија, а потоа го смениле името на клубот во денешното Рамнику Валча.[1] Така, на 1 јули 2013 година, непосредно пред крајниот рок, клубот Олчим Ремнику Валча аплицирал за учество во Лига Национала и најавил дека ќе ја предаде лиценцата на РК Олтенија.[2] Откако се пријавиле, било објавено дека новиот клуб Валча ќе го смени своето име во ХКМ Рамнику Валча.[2][3] На 15 јули 2013 година, ХЧМ Рамнику Валча ја добил уставната судска одлука со која му било дозволено завршување на процедурите за регистрација под ова име во најсилната лига на Романија во ракомет за жени, наместо под името ЧС Олчим.

Подоцна, во летото 2018 година, ХЧМ Рамнику Валча го променила своето име во СЧМ Рамнику Валча, со што влегле во организација на градското собрание.

Хронологија[уреди | уреди извор]

Хронологија на СЧМ Рамнику Валча

Титули[уреди | уреди извор]

 • Шампион на Романија
  • First place Победник: 2018-2019
 • Куп на Романија
  • Финалист: 2018, 2019
 • Суперкуп на Романија
  • First place Победник: 2018

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав 2019-2020[уреди | уреди извор]

Голмани
Крила
Леви крила
Десни крила
Пивоти

Бекови
Леви бекови
Средни бекови
Десни бекови

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Primăria Râmnicului, Boromir și Fabrica de conserve "Râureni" au preluat HC Oltenia și încearcă să relanseze handbalul vâlcean“. arenavalceana.ro. Arena Vâlceană. 28 јуни 2013. Посетено на 28 јуни 2013.
 2. 2,0 2,1 Adi Georgescu (1 iulie 2013). „Oltchim se înscrie în Liga Națională, apoi va preda locul echipei HC Oltenia“. prosport.ro. ProSport. Посетено на 1 iulie 2013. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 3. Adi Georgescu (1 iulie 2013). „Oltchim se înscrie, dar renunță“. prosport.ro. ProSport. Посетено на 1 iulie 2013. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]