Силкеборг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Силкеборг
Поглед на Силкеборгската црква (изградена во 1877 година), гледајќи кон северозапад
Поглед на Силкеборгската црква (изградена во 1877 година), гледајќи кон северозапад
Силкеборг is located in Данска
Силкеборг
Силкеборг
Координати: 56°08′N 8°59′E / 56.133° СГШ; 8.983° ИГД / 56.133; 8.983
ДржаваДанска Данска
РегионСреден Јитланд
Површина
 • Вкупна864,89 км2 (333,94 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно43,313
Часовен појасСредноевропско време (UTC+1)
Мреж. местоwww.silkeborg.dk

Силкеборг е значаен град во Данска, поточно во западниот дел на државата. Градот се наоѓа во рамките на регионот Среден Јитланд, каде со околните населени места претставува општина, Општина Силкеборг. Денес Силкеборг има околу 43.000 жители во градот и околу 88.000 во поширокото градско подрачје.

Природни услови[уреди | уреди извор]

Силкеборг се наоѓа во западниот дел на Данска. Од главниот град Копенхаген, Силкеборг е оддалечен само 300 километри северозападно.

Релјеф: Градот Силкеборг се наоѓа во средишниот дел на данскиот полуостров Јитланд. Надморската височина на средиштето на градот се движи помеѓу 30-70 метри.

Клима: Климата во Хернинг е умерено-континентална под големо влијание на Атлантикот и топлата Голфска струја.

Води: Силкеборг се формирал во внатрешноста на Данска. Градот исто така не излегува на река, но во средината на градот се наоѓа истоименото езеро Силкеборг.

Историја[уреди | уреди извор]

Подрачјето на Силкеборг било населено уште во времето на праисторијата. Населбата првпат се споменува во 1662 година, а градските права ги добива во 1767 година.

И покрај пет годишната окупација над Данска (1940-1945) од страна на Третиот Рајх, градот и неговото население не претрпеле големи страдања.

Население[уреди | уреди извор]

Денес Силкеборг има околу 43.000 жители во градските граници и околу 88.000 жители со околните населени места.

Етнички состав Населението на Хернинг до пред неколку децении било типично населено со етнички Данци. И денес етничките Данци се поголемото мнозинство во градот, но мал дел од населението се доселеници.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]