Едерсон Мораес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Едерсон Мораес

Едерсон Сантана де Мораес (роден на 17 август 1993), познат едноставно како Едерсон, е бразилски професионален фудбалер кој игра за клубот во Премиер Лигата, Манчестер Сити и Бразил, како голман.

Ја започнал својата кариера во Саун Пауло во 2008 година, пред да се приклучи на португалската страна Бенфика, една година подоцна, каде што помина две сезони како помлад. Во 2012 година, тој се префрли од Рибеирао во Рио Аве. Тој се приклучи на Бенфика во 2015 година и беше назначен во резервите пред да дебитира за првиот тим, со кого ќе освои четири главни титули во две сезони. По завршувањето на сезоната 2016-17, тој се приклучи на Англискиот клуб Манчестер Сити за 35 милиони фунти, станувајќи најскапиот голман на сите времиња во однос на номиналната вредност на фунтата на фунтата за време на неговиот трансфер.

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден во Осаско, Саун Пауло, Едерсон ја започнал својата фудбалска кариера во 2008 година во локалниот клуб Саун Пауло со кого играше една сезона, пред да се приклучи на Бенфика во Португалија. Овде, на 16 години, поминал две години како помлад, на крајот заминал за Втората дивизија од Рибеирао во 2011 година. Една година подоцна, тој се приклучил на премиерската лига од Рио Аве. Во летото 2012 година, тој официјално потпиша договор со Рио Аве. Во мај 2015 година, по низа добри резултати и повик до бразилскиот тим под 23 години, тој потпиша нов договор со клубот кој ќе трае до 2019 година