Демба Ба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Демба Ба
DembaBa.jpg
Ба загревајќи се за Вест Хем Јунајтед во 2011 година
Лични податоци
Полно име Демба Ба
Роден на 25 мај 1985 (1985-05-25) (36 г.)
Роден во Севрес, Франција
Висина 1.89 м[1]
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Челси
Број 29
Младинска кариера
1999–2000 Port Autonome
2000–2001 Frileuse
2001–2004 Montrouge
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005–2006 Руен 26 (22)
2006–2007 Мускрон 12 (8)
2007–2011 Хофенхајм 97 (37)
2011 Вест Хем Јунајтед 12 (7)
2011–2013 Њукасл Јунајтед 54 (29)
2013– Челси 8 (2)
Репрезентација
2007– Сенегал 16 (4)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 16
39, 18 March 2013 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 22:56, 16 January 2013 (UTC)

Демба Ба (роден на 25 мај 1985 година) — сенегалски фудбалер кој игра како напаѓач за Челси во ФА Премиер лигата.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]