Волгоград

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Волгоград
May2015 Volgograd img18 Central station.jpg
Официјално знаме на Волгоград
Знаме
Официјален грб на Волгоград
Грб
Mестоположба
Координати

Erioll world.svg 48°42′″N, 44°31′″E

Општи податоци
Име
- други имиња


Волгоград
Сталинград
руски: Самара
Царицин
Управа
Земја  Русија
Градоначалник Александар Чунаков
Географија
Население

Волгоград (на руски Волгоград) — град во Јужна Русија, центар на Волгоградска област, Јужен федерален округ. Се наоѓа на западниот брег на Волга, при вливањето на реката Царица. Во минатото градот се нарекувал Царицин (до 1925) и Сталинград (1925-1961). Населението на градот е околу 1 014 000 жители[1].

Историја[уреди | уреди извор]

Мамаев курган и споменикот Татковината повикува

Градот е познат по Сталинградската битка, која е најкрвавата битка во историјата на човештвото и со победата на Црвената армија претставува пресвртница во Втората светска војна[2].

Наводи[уреди | уреди извор]