Пушка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Пушка - лично огнено оружје кое се користи во воени цели, за лов или за забава. Пушката се состои од цевка, механизам за пукање и кундак.

Современа ловечка пушка

Историја[уреди | уреди извор]

Пушката на царот Алексеј Романов, изработена од мајсторот Григориј Вјаткин (1654 год.)

Првите пушки се полнеле со барут низ цевката при што полнењето се вршело по секое испалување на проектилот. Со појавата на куршумот со барутно полнење брзината на пукање значително се зголемила. Пушките на производителот „Ремингтон“ биле првите пушки во кои биле складирани повеќе куршуми при што репетирањето се одвивало многу брзо.

Чехословачка пушка vz 24

Пушката како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]