Волгоградска Област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Знаме на Волгоградската област
Местоположбата на Волгоградската област во рамките на Русија

Волгоградска област (руски: Волгоградская область) е федерален субјект на Русија (област). Административен центар е градот Волгоград.

Областа зафаќа површина од 113,900 км2, и населението брои 2,699,223 жители (по попис од 2002).

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]