Операција Барбароса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Расположбата на германските војски, во предвечерјето на операцијата Барбароса, 22 јуни 1941

Операција Барбароса (на германски: Unternehmen Barbarossa) е кодирано име за германскиот напад врз Советскиот сојуз во 1941. Името на операцијата, Барбароса, значи Црвена брада (барба = брада; роса = црвена).

Во ноември 1940 се завршени и одобрени плановите од Хитлер со директивата N21, која датира од 18 декември 1940, наречена Операција Барбароса. Предложено е подготовките за нападот да бидат завршени до 15 мај 1941, а до есента Германците требало да стасаат до линијата од Архангелск до Волга.

Неопходноста Германија да се распореди на Балканот во Грција и Југославија, го забавува нападот 7 недели. На 22 јуни 1941, 79 германски дивизии, поткрепени од романски и фински војски, го започнуваат нападот.

Оваа најголема воена операција во историјата не успева заради две основни причини: руските ресурси и издржливост биле поголеми од очекуваните; и самиот Хитлер греши, давајќи наредба за концентрирање на војските во Москва, кога Ленинград веќе е опкружен, а во истото време ги поместува тенковите од централна кон јужна насока и со тоа ја смалил заштитата на Москва. До пристигнувањето на зимата, само јужната армиска група успева да ги исполни првичните заповеди.

Втора светска војна - навигација низ историјата:
Боишта (1939—1942) (1943—1945) Посебни статии Учесници Види уште

Увод:

Главни фронтови:

1939:
• Инвазија на Полска
• Зимска војна
1940:
• Норвешки поход
• Битка за Франција
• Битката кај Динкерк
• Битката за Британија
1941:
• Априлската војна
• Операцијата Барбароса
• Нападот на Перл Харбор
• Московската битка
• Опсадата на Ленинград
1942:
• Сталинградската битка
• Операцијата Факел
• Битката кај Мидвеј
• Првата битка кај Ел Аламејн
• Втората битка кај Ел Аламејн

1943:
• Курската битка
• Италијанскиот поход
• Гвадалканалската кампања
1944:
• Битката за Нормандија
• Операцијата Багратион
• Арденската битка
• Битката во заливот на Лејта
1945:
• Битката за Иво Џима
• Битката за Окинава
• Берлинската битка
• Победата во Европа
• Хирошима и Нагасаки
• Капитулација на Јапонија

Цивилни жртви и злосторства:

Последици:

Судења:

Учесници

Сојузници
• Flag of the Soviet Union.svg Советски Сојуз
• Flag of the United States (1912-1959).svg САД
• Flag of the United Kingdom.svg Велика Британија
• Flag of the Republic of China.svg Кина
• Flag of France.svg Франција
• Flag of Poland.svg Полска
• Flag of SFR Yugoslavia.svg Југославија


Силите на Оската
• Flag of the German Reich (1935–1945).svg Германија
• Naval Ensign of Japan.svg Јапонија
• Flag of Italy (1861-1946).svg ИталијаПовеќе податоци за
Втора светска војна:

Wiktionary-logo-sr.png Втора светска војна
на Вириречник
Wikibooks-logo.svg Втора светска војна
на Викикниги
Wikiquote-logo.svg Втора светска војна
на Викицитати
Wikisource-logo.png Втора светска војна
на Викиизвори
Commons-logo.svg Втора светска војна
во Ризницата
Wikinews-logo.png Втора светска војна
на Викивести