Јужен федерален округ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Јужен федерален округ (руски: Южный федеральный округ) е еден од осумте федерални окрузи на Русија. Се наоѓа најјугозападно, помеѓу Украина и Казахстан. Во него спаѓаат Преткавказието и рускиот дел на Кавказ, Северен Кавказ. Населението брои 13.963.874 жители по пописот од 2014, а округот зафаќа површина од 416.840 км2. Моменталниот полномошен претставник на претседателот е Димитриј Козак.

Местоположбата на Јужниот федерален округ во рамките на Русија

Федерални субјекти[уреди | уреди извор]

# Знаме Грб Федерален субјект Површина во km2[1] Население Главен град/административен центар Карта
1 Flag of Adygea.svg Coat of arms of Adygea.svg Република Адигеја 7,800 447,109 Мајкоп Outline Map of Adygea.svg
2 Flag of Astrakhan Oblast.svg Coat of Arms of Astrakhan Oblast.svg Астрахањска област 49,000 1,005,276 Астрахањ Outline Map of Astrakhan Oblast.svg
3 Flag of Kalmykia.svg Coat of Arms of Kalmykia.svg Република Калмикија 74,700 292,410 Елиста Outline Map of Kalmykia.svg
4 Flag of Krasnodar Krai.svg Coat of Arms of Krasnodar Kray.svg Краснодарски Крај 75,500 5,125,221 Краснодар Outline Map of Krasnodarski Krai (with Crimea disputed).svg
5 Flag of Rostov Oblast.svg Coat of arms of Rostov Oblast.svg Ростовска Област 101,000 4,404,013 Ростов на Дон Outline Map of Rostov Oblast.svg
6 Flag of Volgograd Oblast.svg Coat of Arms of Volgograd oblast.svg Волгоградска Област 112,900 2,699,223 Волгоград Outline Map of Volgograd Oblast.svg
Спорни територии (со Украина)
A Flag of Crimea.svg Emblem of Crimea.svg Република Крим[б 1] 26,100 1,966,801 Симферопол Outline Map of Crimea in Russia (vector).svg
B Flag of Sevastopol.svg COA of Sevastopol.svg Севастопол[б 1] 900 379,200 Севастопол Sevastopol.png

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име area.