Краснодарски Крај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Краснодарски крај
Знаме на Краснодарскиот крај Грб на Краснодарскиот крај
=Позиција во Русија
Јужен федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Јужен
Површина: 76 000 км2
Население: 5 125 221 ( 2002)
Главен град: Краснодар
Густина на население: 67.4 жит. на км2
Повикувачки број: 23, 93, 123

Краснодарски крај (руски:Краснода́рский край) е федерален субјект во Русија. Административен центар е Краснодар.