Ставрополски Крај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ставрополски крај
Знаме на Ставрополскиот крај Грб на Ставрополскиот крај
=Позиција во Русија
Јужен федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Јужен
Површина: 66 500 км2
Население: 2 735 139 ( 2002)
Главен град: Ставропол
Густина на население: 41.1 жит. на км2
Повикувачки број: 26

Ставрополски крај (руски:Ставропо́льский край) е федерален субјект во Русија. Административен центар е Ставропол.

Се граничи со Ростовска област, Краснодарски крај, републиките Калмикија, Дагестан, Чеченија, Кабардино-Балкарија, Северна Осетија и Карачаево-Черкесија.

Крајот влегува во состав на Северниот-Кавкаски екомомски регион, Северо-Кавкаскиот федерален округ.