Крим (полуостров)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Полуостров Крим
Satellite picture of Crimea, Terra-MODIS, 05-16-2015.jpg
Сателитска снимка на Крим
Географија
Место Источна Европа
Координати 45°18′N 34°24′E / 45.3°СГШ 34.4°ИГД / 45.3; 34.4
Соседни водни површини
Најголем град Севастопол
Површина 27.000 км2
Најг. висина 1.545 м
Управа
 Русија
(де факто aдминистрација, освен областа Арабат, контролирана од Украина
Федерален округ Јужен федерален округ
Федерални субјекти Република Крим
Севастопол[1]
 Украина
(Меѓународно признаена)
Области Автономна Република Крим
Севастопол
Областа Керсон (северен дел од областа Арабат, реонот Хеникеск)
Демографија
Демоним Кримски
Население 2 милиони[2]
Народности Руси
Украинци
Кримски Татари
Мапа на Кримскиот Полуостров

Кримски Полуостров (руски: Кры́мский полуо́стров, украински: Кри́мський піво́стрів, кримскотатарски: Къырым ярымадасы) или познат како Крим, е најголема копнена маса во Црно Море што е речиси целосно опкружена со вода. Зафаќа површина од 27,000 километри квадратни и население од 2 милиони. Главен и најголем град е Севастопол.


Референци[уреди | уреди извор]

  1. „Treaty to accept Crimea, Sevastopol to Russian Federation signed“. rt.com. Autonomous Nonprofit Organization "TV-Novosti". 18 март 2014. http://rt.com/news/putin-include-crimea-sevastopol-russia-578/. посет. 24 март 2014 г. 
  2. Population of Crimea“, „CrimeaHistory.org“ (посет. 17 август 2015 г).