Прејди на содржината

Остроготско Кралство

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кралство на Остроготите
Rēgnvm Italiæ
𐌸𐌹𐌿𐌳𐌹𐌽𐌰𐍃𐍃𐌿𐍃 𐌴𐌹𐍄𐌰𐌻𐌾𐌰𐌹
Вазална држава на Византиското Царство

493 – 553
Местоположба на Ostrogothic Kingdom
Остроготското Кралство за време на најголемиот подем.
Главен град Равена
(од 493 до 540)
Јазици народен латински, готски
Вероисповед аријанство
халкидонско христијанство
Уредување Монархија
Крал
 -  493–526 Теодорих (прв)
 -  552–553 Теја (последен)
Историски период Доцна антика
 -  Основана 493
 -  Замрела 553
Површина
 -  493 525000 км²

Остроготското Кралство, официјално познато како Кралство Италија (латински: Regnum Italiae),[1] било воспоставено од Остроготите во Италија и соседните области од 493 до 553 година.

Во Италија, Остроготите предводени од Теодорих Велики, го убиле Одоакар. Под власта на Теодорих, првиот крал, Остроготското Кралство го достигнало својот зенит, протегајќи се од Франција на запад до Србија на исток. Теодорих самиот се нарекувал Gothorum Romanorumque rex („Крал на Готите и Римјаните“), демонстрирајќи ја желбата да биде водач на двата народи.

Почнувајќи од 535, Источната Римска (Византиска) Империја на чело со Јустинијан I ја освоила Италија.

Список на кралеви[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]