Кримски федерален округ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кримски федерален округ
Крымский федеральный округ
Федерален округ на Русија
Земја Русија
Основан21 март 2014
припоен кон Јужниот федерален округ28 јули 2016
Админ. центарСимферопол
Управа
 • Претседателски претставникОлег Белавенцев
Федерални субјекти2
Единици на Кримскиот федерален округ. Со заокружена ѕвезда е претставен административниот центар Симферопол.

Кримски федерален округ (руски: Кры́мский федера́льный о́круг) — поранешен федерални окрузи во Русија. Основан бил со претседателски указ на 21 март 2014 г. по враќањето во состав на Русија.[1][2]. Како свои единици, округот ги опфаќал Република Крим и федералниот град Севастопол. За претседателски претставник бил назначен Олег Белавенцев.[3]. Административен центар на федералниот округ бил градот Симферопол — главниот град на Република Крим.

На 28 јули 2016 година, Кримскиот федерален округ, кој бил далеку најмалиот федерален округ во Русија, бил укинат и припоен кон Јужниот федерален округ, со цел „да се зголеми ефикасноста на работењето на органите на федералната држава“.[4]

Федерални субјекти[уреди | уреди извор]

Бр. Знаме Федерален субјект Админ.
центар
1 Flag of Sevastopol.svg Севастопол Севастопол
2 Flag of Crimea.svg Република Крим Симферопол

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Указ Президента РФ от 21 марта 2014 года № 168“ (PDF). Посетено на 2014-03-21.
  2. „Путин образовал Крымский округ и назначил своего полпреда“. РИА Новости. Посетено на 21 март 2014.
  3. „Указ Президента РФ от 21 марта 2014 года № 169“ (PDF). Посетено на 2014-03-21.
  4. „Putin integrates Crimea into Russia's southern federal district“. Russian News Agency TASS. 28 July 2016. Посетено на 28 јули 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]