Евпаторија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Евпаторија
Евпатория / Євпаторія / Kezlev
Панорама на Евпаторија
Панорама на Евпаторија
Знаме на Евпаторија
Знаме
Грб на Евпаторија
Грб
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Крим" nor "Шаблон:Location map Крим" existsМестоположба на Евпаторија во Крим
Координати: 45°11′38″N 33°22′5″E / 45.19389° СГШ; 33.36806° ИГД / 45.19389; 33.36806Координати: 45°11′38″N 33°22′5″E / 45.19389° СГШ; 33.36806° ИГД / 45.19389; 33.36806
Земја Русија (дефакто)
 Украина (деjуре)
Република Крим
ОпштинаЕвпаторија
Површина
 • Вкупна120 км2 (50 ми2)
Надм. вис.&1000000000000001000000010 м
Население
 • Вкупно123.456
 • Густина1.618,37/км2 (419,160/ми2)
Часовен појасMSK (UTC+4)
Пошт. бр.97400 — 97490
Повик. бр.+380-6569
Поранешно имеКезлев (Гезлев) (до 1784 г.)
Мреж. местоkalamit.info

Евпаторија (руски: Евпато́рия, украински: Євпато́рія, кримскотатарски: Kezlev, наречен „Мал Ерусалим“)[1]град во западниот дел на Република Крим, Русија, на брегот на Црното Море. Како и целиот Крим, припадноста на градот е предмет на спор помеѓу Русија и Украина, која сè уште ја смета за сопствена територија.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Најраното познато населено место на подрачјето на Евпаторија бил градот Керкинитида (Κερκινίτις), основан од грчки колонисти околу 500 г. п.н.е. Подоцна градот (и цел Крим) влегува во владение на персиско-македонскиот понтски крал Митрадат VI „Евпатор“, по кого подоцна е наречен градот.

Од VII до X век Евпаторија бил хазарски град, со име Ѓузлиев (хазарски поим за „убава куќа“).[3] Во следниот период потпаднал под власта на Куманите (Кипчаците), Монголците и Кримското ханство. Во овој период, Кримските Татари го нарекувале Кезлев, а Османлиите Ѓузлеве. Во средниот век, Русите го нарекле Козлов, прилагодувајќи го татарското име.

Подоцна градот станал важен центар на Кримското ханство. Во 1783 г. цел Крим влегува во состав на Руската Империја, и следната година го добива името „Евпаторија“, по древниот крал Митрадат VI Евпатор. Во Кримската војна, vo 1855 г. се случила значајната Битка кај Евпаторија.

Во 1825 г. истакнатиот полски поет Адам Мицкевич ја посетил Евпаторија и тука напишал една од неговите „Кримски сонети“.

Од големо историско значење за градот е четиривековната Џума-џамија — дело на прочуениот отомански архитект Мимар Синан. Тука се устоличувале кримските ханови, кои дури потоа заминувале за престолнината Бахчисарај.

По припојувањето кон Русија, Евпаторија станала седиште на првосвештеникот на Караимите. Од особен интерес е верскиот комплекс на седиштето, со своите три последователни двора и влез во облик на триумфална порта.

Градот денес[уреди | уреди извор]

Денес Евпаторија е важно црноморско пристаниште, железничка клучка и одморалиштен град. Во летните месеци населението значајно се зголемува проади многубројните посетители дојдени на летување. Затоа, работата на населението има сезонски карактер — лете има премногу, а зиме премалку работа. Други стопански гранки се рибарството, прехранбената индустрија, винарството, експлоатацијата на варовник, ткајаштвото и изработката на градежни материјали, машини и мебел.

Градот има бањи со минерална вода, соли и лековити калливи езера и претставувал лекувалиште уште во времето на Плиниј Постариот (~ 80 г. п.н.е.).

Две плажи во Евпаторија носат престижното сино знаме од мај 2010 г. Заедно со две плажи во Јалта, ова биле првите со ваков статус во земјите на ЗНД.[4]

Клима[уреди | уреди извор]

Евпаторија има влажна суптропска клима (Cfa) според Кепеновата класификација на климата, со свежи зими и топли до врели лета.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Позначајни знаменитости на Евпаторија се:

  • Џума-џамија
  • Караимска кенеса
  • соборна црква „Св. Никола Чудотворец“
  • Дервишко теќе

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Yevpatoria
  2. Александар Турчинов (20 март 2014). „Декларація "Про боротьбу за звільнення України" (Декларација „За борбата за ослободување на Украина")“. Дума на Украина. Посетено на 24 април 2014.
  3. Brutzkus, Julius (1944). "The Khazar Origin of Ancient Kiev", Slavonic and East European Review, стр. 118
  4. Four beaches in Crimea receive international certificates of cleanliness, Kyiv Post (12 мај 2010)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]