Прејди на содржината

Ленински Реон (Крим)

Координати: 45°17′51″N 35°46′26″E / 45.29750° СГШ; 35.77389° ИГД / 45.29750; 35.77389
Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Ленински реон (Крим))
Ленински Реон
руски: Ленинский район
Ленінський район
Yedi Quyu rayonı
Реон
Местоположба на реонот во Русија
Местоположба на реонот во Русија
Земја Русија (де факто)
 Украина (де јуре)
Република Крим
Адм. центарЛенино
Единици
Површина
 • Вкупна2.919 км2 (1,127 ми2)
Население
 • Вкупно69.629
 • Густина24/км2 (62/ми2)
Час. појасMSK (UTC+3)
Повик. бр.+380-6557
Мреж. местоhttp://lenino.rk.gov.ru

Ленински Реон (руски: Ленинский район, украински: Ленінський район, кримскотатарски: Yedi Quyu rayonı) — реон во Република Крим, Русија. Го зафаќа речиси целиот Керчки Полуостров во источниот дел од републиката. Административен центар е градот Ленино.

Во регионот спаѓа и долниот (поголем) дел од тенкиот Арбатски Провлак (наречен „Арбатска Стрелка“) кој се протега на северозапад, напоредно на остатокот од источниот брег на Крим. Горниот дел е во состав на Херсонската област, Украина.

Како и целиот Крим, припадноста на реонот е предмет на спор помеѓу Русија и Украина, која сè уште ја смета за сопствена територија.[1]

Население[уреди | уреди извор]

Според податоците од пописот на населението од 2001 г, реонот има 69.629 жители. Етничкиот состав е следниов:

На 1 јуни 2013 г. населението броело 62.924 жители. Од нив, 22.930 (36,44%) живеат во градска, а 39.994 (63,56%) во селска средина.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Александар Турчинов (20 март 2014). „Декларація "Про боротьбу за звільнення України" (Декларација „За борбата за ослободување на Украина")“. Дума на Украина. Посетено на 24 април 2014.
  2. Дністрянський М. С. Етнополітична географія України. Львів: Літопис, 2006. С.452-453.
  3. „Главное управление статистики в Автономной Республике Крым“. Архивирано од изворникот на 2013-12-12. Посетено на 2014-03-07.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

45°17′51″N 35°46′26″E / 45.29750° СГШ; 35.77389° ИГД / 45.29750; 35.77389