Прејди на содржината

Судак (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Судак
Судацька міськрада (украински)
Sudaq şeer şurası (кримскотатарски)
Општина
Местоположба во Крим
Местоположба во Крим
ДржаваСпорно:
РепубликаКрим
Главен градСудак
Населени места
Површина
 • Вкупна539 км2 (208 ми2)
Население (2014)
 • Вкупно32.278
 • Густина60/км2 (160/ми2)
Час. појасМСК (UTC+3)
Повикувачки број+7-36566 (де факто)
Мреж. местоhttp://sudak.rk.gov.ru/ (де факто)

Општина Судак (украински: Судацька міськрада, руски: Судакский горсовет, кримскотатарски: Sudaq şeer şurası), официјално „територијата управувана од градскиот совет на Судак“ е една од 25-те региони на Полуостровот Крим, во моментов е предмет на територијален спор меѓу Руската Федерација и Украина. Населението е 32,278 жители (според пописот на населението во 2014 година).

Административни поделби[уреди | уреди извор]

Во рамките на административните поделби на Русија, Судак, заедно со голем број урбани и рурални населени места, е вграден одделно како градот со републиканско значење Судак - административна единица со статус еднаков на окрузите.[1] Како управна поделба, градот со републиканско значење Судак е вметнат како Градски Округ Судак.[2]

Во рамките на административните поделби на Украина, Судак е вграден како град со републиканско значење Судак.[3] Украина нема општински поделби.

Покрај градот Судак, регионот го вклучува градот Нови Свит и 14 села кои се организирани во 7 заедници.

Поранешните кримскотатарски имиња, кои биле службено променети во 1945-49 година и сега користени само од кримскотатарската заедница, се споменуваат во заградите.

 • Селска заедница Веселе
  • Веселе (Кутлак)
 • Селска заедница Хрушивка
  • Хрушивка (Сувук Сала)
  • Переваливка (Ел Бузлу)
  • Холодивка (Османчик)
 • Селска заедница Дачне
  • Дачне (Тарак Таш)
  • Лисне (Сувук Сув)
 • Селска заедница Мижричја
  • Мизричја (Ај Серез)
  • Ворон
 • Селска заедница Морске
  • Морске (Капсихор)
  • Хромивка (Шелен)
 • Градска заедница Нови Свит
 • Селска заедница Соњачна Долина
  • Соњачна Долина (Коз)
  • Бахативка (Токлук)
  • Миндалне (Арка Дереси)
  • Прибережне (Кефесија)

Користена литература[уреди | уреди извор]

 1. Law of the Republic of Crimea #35-ZRK
 2. Law of the Republic of Crimea #15-ZRK
 3. Чисельність наявного населення України (украински). State Service of Statistics. Архивирано од изворникот на 2019-04-03. Посетено на 19 ноември 2020.